אגדה חיה

בניטו גארוצו והנבחרת הכחולה של הברידג'
קלפים
צילום: TerriersFan en.wikipedia.org

בימים אלה נקבעו ששת השחקנים שישחקו בנבחרת איטליה ב-Bermuda Bowl. אחד מהשחקנים שנבחרו לייצג את איטליה הוא בניטו גארוצו. תשאלו מדוע זה מעניין? ובכן, גארוצו נולד ב-5 בספטמבר 1927. בעוד פחות משלושה חודשים הוא יהיה בן 90!

בברידג' בדרך כלל מצטיינים הצעירים. Bermuda Bowl היא תחרות הנבחרות הלאומיות החזקה בעולם. נדרש מאמץ פיזי ומנטלי גדול, ושחקנים בני 60 או בני 70 לא תמיד מצליחים לעמוד במאמץ לאורך התחרות כולה.

לפני שנים אחדות צפיתי באתר Bridge Base Online בשידור של גמר הליגה הלאומית האיטלקית. בניטו גארוצו שיחק שם, והקבוצה שלו הובסה בהפרש גדול על ידי קבוצה חזקה ממנה. אך בידיים ששיחק, ככל שראיתי, לא הוא עשה שגיאות אלא השותף שלו, הצעיר ממנו בלא מעט שנים.

בשנות ה-50, שנות ה-60 ושנות ה-70 של המאה הקודמת בניטו גארוצו היה חלק מנבחרת איטליה. באותן שנים כונתה הנבחרת האיטלקית Squadra azzurra, בעברית: הנבחרת הכחולה. זו אולי נבחרת הברידג' הטובה בכל הזמנים. היא זכתה 13 פעמים ב-Bermuda Bowl, שלוש פעמים באולימפיאדות ומספר רב של פעמים באליפות אירופה.

יש הטוענים שג'ורג'יו בלאדונה, ששיחק באותה קבוצה, הוא השחקן הטוב בעולם בכל הזמנים. בחלק מאותן זכיות באליפויות, השותף של בלאדונה היה בניטו גארוצו, ובעיני רבים זהו הזוג החזק ביותר בכל הזמנים. חלק מאלה החולקים עליהם חושבים שזוג אחר באותה נבחרת כחולה הוא הטוב ביותר בכל הזמנים: פייטרו פורקה ו… בניטו גארוצו.

גארוצו הצטיין במיוחד במשחק ההגנה. יש החושבים שהוא שחקן ההגנה הטוב בכל הזמנים. בגלל משחק ההגנה המעולה שלו זכה לכינוי "il sottomarino", בעברית: הצוללת.

בילדותו המוקדמת התגוררה משפחתו במצרים, לאחר מכן עברו לנאפולי. בצעירותו עסק גם בענפי ספורט שונים: כדורגל, כדורסל, כדורעף, טניס ופינג פונג. בת זוגו במשך 30 שנה עד לפטירתה בשנת 2012 הייתה Lea Dupont, אמריקנית שהייתה גם שותפתו בתחרויות ברידג'.

גארוצו היה ממפתחי שיטת ההכרזה The Blue Club ותרם גם לפיתוחה של שיטת ההכרזה Precision. בברידג' המודרני כבר לא משתמשים בשיטת ההכרזה The Blue Club וגם Precision כבר אינה נפוצה. הוא כתב שישה ספרי ברידג', אחד מהם על הנבחרת הכחולה, שאותו כתב יחד עם פייטרו פורקה ואנצו מינגוני.

נדמה לי שהוא הרוויח ביושר את הכינוי שהודבק לו בשנים האחרונות "האגדה החיה".

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך