שחקן מקצוען ופוליטיקאי מדופלם

האם הברידג' יכול להיות קריירה?
קלפים
צילום: TerriersFan en.wikipedia.org

רוב שחקני הברידג' הם שחקנים חובבים. חלקם משחקים בבתים פרטיים. אחרים משחקים בתחרויות רשמיות במועדוני ברידג'. התחרויות במועדונים מתחלקות לרמות שונות, מהרמה הנמוכה יחסית ועד לרמה הגבוהה: תחרויות בוקר, אחר צהריים או ערב במועדון; תחרויות ארציות בהשתתפות שחקנים מערים שונות; אליפויות ארציות ותחרויות בין-לאומיות.

לרוב השחקנים שמשתתפים באליפויות הארציות ובפסטיבלים הבין-לאומיים יש קריירה מקצועית אחרת והברידג' הוא עבורם תחביב. מעטים מביניהם הם שחקנים מקצועיים, וזאת בעיקר משום שקריירה מקצועית בברידג' אינה מבטיחה ביטחון כלכלי, יציבות בהכנסות ויציבות תעסוקתית.

ישנן כמה אפשרויות להתפרנס מברידג' כמקצוע: ניהול מועדון ברידג'; הדרכת קורסים ושיעורים פרטיים; פרסים בתחרויות; טיולי ברידג' ונופשוני ברידג'; ומשחק בתחרויות עם "ספונסרים", כלומר שחקנים טובים פחות המשחקים עם שחקנים ברמה גבוהה תמורת תשלום. אפשר גם לכתוב ספרים, מאמרים ובלוגים, אך בהחלט קשה להתפרנס מזה.

את עיקר מאמר זה ברצוני להקדיש לאיאן מקלאוד (1913–1970) הסקוטי שהיה אחד מאותם מעטים שהתפרנסו מברידג', וזו הייתה למעשה הקריירה הראשונה שלו. בביוגרפיה שלו יש דפוסים דומים לאלו של רוב השחקנים הבריטים המובילים בני דורו. כולם למדו באחת משתי האוניברסיטאות הטובות ביותר אוקספורד או קיימברידג' – מקלאוד למד היסטוריה באוניברסיטת קיימברידג'. כולם הפכו לשחקני ברידג' מהטובים בבריטניה במהלך הלימודים האקדמיים, ולאחר מכן היה העיסוק העיקרי של רובם ברידג' מקצועני. רוב שחקני הברידג' הבריטים המובילים באותה תקופה הצטיינו במהלך לימודיהם גם במשחקים אחרים, כדוגמת שחמט וייצגו את האוניברסיטה שלהם גם בברידג' וגם בשחמט.

במאמר מוסגר אציין, כי גם בטכניון בחיפה היו לפני כמה עשרות שנים סטודנטים שהתמקדו בברידג' במהלך לימודיהם ולאחר סיום הלימודים הפך הברידג' לעיסוקם העיקרי.

עד גיל 38 היה מקלאוד שחקן ברידג' מקצועני, והתפרנס מברידג' בלבד. הוא היה רווק עליז הנהנה מהחיים. ב-1937 זכה בתחרות הקבוצות של ה-Gold Cup, הנחשבת לתחרות החזקה ביותר בבריטניה. מקלאוד כתב ספר על ברידג' בשם: Bridge is an Easy Game.

שחקני ברידג' מקצוענים אחרים בבריטניה כתבו ספרים רבים וערכו מדורי ברידג' בעיתונים. כך למשל, טרנס ריס, הנחשב לגדול שחקני בריטניה בכל הזמנים, כתב כ-90 ספרים.

בגיל 38 התחתן מקלאוד עם אוולין הסטר מייסון ושינה לחלוטין את אורח חייו. הוא זנח את הברידג' והפך לעסקן פוליטי במפלגה השמרנית.

הקריירה הפוליטית של מקלאוד הייתה מרשימה. הוא כיהן כשר הבריאות בממשלתו של צ'רצ'יל, ובשנים 1959–1961 שימש כמזכיר המדינה לקולוניות הבריטיות בממשלתו של מקמילן. בתמיכתו של מקמילן, קידם תכנית להענקת עצמאות למושבות בריטיות. בתקופה זו הוענקה עצמאות לניגריה, טנגנייקה, כוויית, סיירה לאון, קמרון ומדינות נוספות. את ג'ומו קניאטה, מנהיג המורדים בקניה, שיחרר מהכלא.

מקלאוד כיהן תקופה קצרה כשר אוצר בממשלתו של אדוארד הית'. במסגרת תכנית צמצומים כלכלית הוא הגה את הרעיון להפסיק את חלוקת החלב חינם לילדים בבתי הספר. מקלאוד נפטר כחודש לאחר שמונה לתפקיד שר האוצר, ורעיונותיו הוגשמו על ידי פוליטיקאים אחרים.

כמה שנים לאחר מותו של מקלאוד, נשא חבר הפרלמנט דגלאס הארד נאום, ובו דיבר על מקלאוד כמי שהשפיע עליו ועל דרכו הפוליטית. הארד לא היה היחיד, גם ג'ון מייג'ור הזכיר את מקלאוד בנאום ההכתרה שלו לראשות הממשלה.

עולם הברידג' אמנם הפסיד שחקן ברמה גבוהה, אבל הפוליטיקה הבריטית וגם זו העולמית הרוויחו מנהיג שהשפיע על העולם כולו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. משה, תודה על תגובתך. אני לא יודע אבל בבדיקה של גלובס נמצא שבין ענפי הספורט בארץ ברידג' מדורג במקום השלישי במספר השחקנים הרשומים. לפניו רק כדורגל וכדורסל.
    הפנתי את השאלה להתאגדות הישראלית בלרידג' שאולי תוכל לתת לך תשובה יותר מדויקת.

  2. שלום אבי ומשה, בכל שנה יש כ 6000 חברים רשומים בהתאגדות . שחקנים אלו משחקים באופן קבוע במועדונים ונחשבים לספורטאים פעילים. בזכות המספרים המרשימים הללו, איגוד הברידג' אכן נחשב לאיגוד הספורט השלישי בגודלו בישראל (אחרי כדורגל וכדורסל, בהחלט מכובד!). מעבר לכך, אנו מעריכים כי יש עוד כ 100,000 שחקני ברידג' המשחקים במסגרות שונות (מתנסים, קנטרי קלאבים, בבית וכד').

  3. גם פותרי סודוקו אכן מפעילים את המוח. מי שמתאים לו שיפתור סודוקו. מי שמתאים לו ישחק ברידג'. אפשר לעשות גם את שניהם.
    ברידג' הוא משחק חברתי וסודוקו הוא אישי. ברידג' הרבה יותר מתוחכם מסודוקו.
    אלה הן חלק מהסיבות שאני מעדיף ברידג'

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמה על הבית

מלחמת הקיום של היום דורשת חשיבה מחודשת