אפליית נשים בחיים ובמשחק

האם יש אפליה מגדרית בברידג'?
Sabine Auken commons.wikimedia.org

בישראל וגם בארצות אחרות נשים מרוויחות פחות מגברים. במחקרים שבדקו את הנושא במדינת ישראל, נמצא שהן מרוויחות פחות גם כשמשווים את שכרן לשכר גברים במצב דומה. מצב דומה פירושו רמת השכלה שווה, תפקיד דומה או זהה או עבודה במרכז או בפריפריה (בפריפריה מרוויחים פחות מאשר במרכז).

יש שני הסברים אפשריים לשכר הנמוך יותר של נשים: האחד, נשים נחותות מגברים ולכן מתפקדות פחות טוב בעבודה. מסיבה זו הן גם מרוויחות פחות. השני, יש אפליה מגדרית בתעסוקה. במאמר מוסגר, אציין שיש גם הסברים נוספים אבל הם מסבירים לכל היותר רק חלק מההבדלים בשכר, ולכן יהיה צורך לצרף אליהם גם את אחד משני ההסברים לעיל.

היות שאיני חושב שנשים נחותות מגברים, יש לדעתי אפליה מגדרית בתעסוקה.

נבחן, למשל, מקרה של אישה צעירה בכלל ואישה צעירה נשואה בפרט, המתחרה על משרה אל מול גבר בעל כישורים דומים. מעסיקים רבים יבחרו בגבר מהנימוק המוסתר, שהאישה עשויה ללדת ולצאת לחופשת לידה. לאחר מכן תצטרך לטפל בילדים ולכן תעבוד פחות, גם אם במקרה ספציפי עיקר עומס הטיפול בילדים ייפול על בן זוגה או על אחת הסבתות, המעסיק הפוטנציאלי לא יטרח לבדוק זאת.

לאחרונה שמעתי הרצאה של פרופסור אמריקני נכבד, שתחום התמחותו הוא אפליה בתעסוקה. לטענתו אפליה בתעסוקה היא לא רק בקבלה לעבודה. המופלים לרעה הם גם הראשונים להיות מפוטרים והאחרונים לקבל קידום.

פסיקות של בתי משפט בישראל בזמן האחרון, מאששות את טענתו בהקשר של פיטורים. בית המשפט קיבל את תביעותיהם של עובד תחנת דלק ערבי ושל עובדת חברה בתחום המחשבים בגיל מבוגר, שטענו שפוטרו בגלל מוצאם או בגלל גילם.

הפרופסור האמריקני סיפר בהרצאתו על אישה שהייתה מספר 2 במחלקה שלה במקום העבודה. כשהמנהל פוטר מונה במקומה עובד אחר שהיא עצמה הכשירה לעבודה במחלקה. כשזה קרה בפעם הרביעית או החמישית היא הגישה תביעה לבית משפט.

משום שמשחק הברידג' הוא חלק מעולמי, סקרנה אותי השאלה האם גם בברידג' יש אפליית נשים?

באליפויות עולם ובאליפויות הארץ וגם בפסטיבלים בין-לאומיים, למשל אלו המתקיימים בכל שנה בתל אביב ובאילת, קיימות שלוש קטגוריות מבחינת ההרכב המגדרי של כל זוג המשתתף בהן:

תחרות פתוחה: אין מגבלות מבחינת מגדר. זוג יכול להיות שתי נשים, שני גברים או אישה וגבר; זוגות מעורבים: כל זוג כולל אישה וגבר. הרמה נמוכה יותר מתחרות פתוחה משום ששותפים קבועים בני אותו מגדר אינם יכולים להתחרות בה. זיא מחמוד, השחקן הפקיסטני שהתאזרח בארה"ב מזלזל בתחרויות לזוגות מעורבים הוא אפילו רומז שמעורבים לפעמים אינטרסים שאין בינם לבין ברידג' דבר; זוגות נשים: כל זוג כולל שתי נשים. גם בקטגוריה זו הרמה נמוכה יותר מהתחרות הפתוחה משום שגברים אינם יכולים להשתתף בהן.

התחרות יכולה להיות של זוגות או של קבוצות, שבה בכל קבוצה שניים או שלושה זוגות, אבל פרט לתחרות פתוחה, בשתי הקטגוריות האחרות, כל זוג חייב להתאים להרכב המגדרי שנקבע.

באליפויות עולם לנבחרות מתקיימות בו בזמן שתי תחרויות: Bermuda Bowl לקבוצות פתוחות ו-Venice Cup לקבוצות נשים. כתוצאה מכך ב-Bermuda Bowl מתמודדות כמעט תמיד קבוצות של גברים בלבד וכמעט כל הנשים משחקות ב-Venice Cup.

לא מזמן התקיימה בבודפשט אליפות אירופה. באליפות לזוגות נשים זכו זוג צעירות מישראל עדי אסולין והילה לוי. בתחרות לנבחרות נשים זכתה נבחרת ישראל במקום החמישי המכובד.

גם באליפות זו כמעט לא שיחקו נשים באליפות לנבחרות פתוחות. אם איני טועה, רק אישה אחת – Sabine Auken – שיחקה בתחרות הנבחרות הפתוחות. אוקן שיחקה עם שותפה Roy Welland בנבחרת הפתוחה של גרמניה.

סבין אוקן (Sabine Auken), שחקנית ברידג' גרמניה מקצוענית, הנשואה לשחקן ברידג' דני ומתגוררת בדנמרק, טוענת שיש אפליית נשים במשחק הברידג'.

באתר אינטרנט חשוב בשם Bridge Winners, כתבה אוקן מאמר שכותרתו: "?"Is the WBF Sexist . לדעתה, חשוב שנשים תתחרינה בתחרויות פתוחות ולא רק בתחרויות לנשים. רק כשהן מתחרות מול הטובים ביותר הן יכולות להראות שהן לא פחות טובות. במאמר היא מתארת את שיטת צבירת נקודות אמן של איגוד הברידג' העולמי שעל פיה מדורגים שחקנים ושחקניות. את הנקודות צוברים על הישגים בתחרויות.

במאמר מוסגר אספר לכם שסבין אוקן החזיקה בעבר בשיא בצבירת נקודות אמן בזמן קצר בדירוג של תחרויות מטעם איגוד הברידג' האמריקאי.

ב-WBF (התאגדות הברידג' העולמית) יש שני דירוגים בצבירת נקודות אמן: דירוג כללי הכולל נשים וגברים ודירוג נשים. כשנשים משחקות בתחרויות לנשים בלבד הן צוברות נקודות לדירוג הנשים. כשנשים משחקות בתחרויות פתוחות הן צוברות נקודות לדירוג הכללי.

כשמגיעים לקבלת נקודות על תחרויות מעורבות טוענת אוקן שנשים מופלות לרעה. כאשר זוג מעורב צובר הישגים המזכים אותו בנקודות אמן, הגבר מקבל נקודות אמן לדירוג הכללי. האישה מקבלת נקודות לדירוג הנשים. אוקן טוענת שעל אותו הישג ניתן תגמול שונה לפי מין השחקן ונשים מקופחות בהשוואה לגברים.

על פניו הטיעון שלה נראה לי הגיוני. לא ירדתי לעומקם של הדברים. דבר אחד אני כן יודע: אם יש אישה שיכולה לטעון שהיא מקופחת זו סבין אוקן, שמרבה להתחרות בתחרויות פתוחות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. בענפי הספורט השונים יש הפרדה מגדרית שכן ההבדלים בין המינים ברורה מאוד (אם כי לאחרונה נתקלנו במקרה גבולי של האצה הדרום אפריקאית). בטניס יש תחרויות לזוגות מעורבים שהם סה"כ קוריוז.
  לא מבין מדוע צריך בכלל בברידג' הגדרות מגדריות, אלא אם מישהו מניח שמשהו במבנה המוח של נשים וגברים, או במבנה הגוף, או ברמת ההורמונים משליך על יכולת המשחק.

  1. אלון, תודה על תגובתך.
   לא בטוח שאנדי רם (שחקן טניס ישראלי שזכה בוימבלדון בזוגות מעורבים) יסכים איתך. יש הבדל מהותי בין טניס לברידג': ברידג' הוא משחק זוגות וטניס הוא משחק יחידים. גם בתחרויות טניס לזוגות גברים או זוגות נשים לרוב לא ישחקו השחקנים הטובים בעולם.

   לגבי ברידג' חשוב להבהיר:

   1. רוב התחרויות פתוחות לזוגות משני המינים או זוגות מעורבים. כך למשל, בתחרות הזוגות המרכזית בפסטיבלים הבינלאומיים בתל-אביב ובאילת, שהיא התחרות החשובה ביותר, משחקים זוגות ללא קשר כלשהו למגדר.

   2. באליפויות ברמות הגבוהות ביותר יש מספר מצומצם של תחרויות שהן בקטגוריות שתיארתי: פתוחה, נשים ולפעמים גם מעורבים.

   3. נשים יכולות לשחק באליפויות הפתוחות. רובן בוחרות להתחרות באליפות לנשים בלבד.

  1. שרה, תודה על תגובתך. אני מניח שאת משחקת ברידג' ביתי להנאתך ולא בתחרויות. בתחרויות מקבלים נקודות אמן על הישגים. הטענה המרכזית של השחקנית מנבחרת גרמניה היא שנשים מקופחות בקבלת נקודות אמן כאשר מדובר בתחרות זוגות מעורבים.

 2. כל ההסברים המתחכמים שיש כמה אופציות וכדומה לא מקובלות עלי. זה משחק שמפעיל את הראש בלבד. מה המסר שיש בהפרדה הגדולה שקיימת הלכה למעשה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

צילום של גדעון

דילמת "המחיר"

הלכידות החברתית היא המפתח להישרדותנו בארץ הזאת

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

דילוג לתוכן