קשישות פולניות? הצחקתם אותי

שיפור תדמיתו של הברידג'
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

חברות עסקיות מודעות לחשיבות הרבה שיש לתדמיתן בעיני לקוחות פוטנציאליים. לעתים הן יוזמות פרויקטים שעלותם גבוהה מהכנסתם, רק משום שיש להם ערך תדמיתי. החברות גם מעורבות בפרויקטים חברתיים וקהילתיים המשפרים את תדמיתן, ועוסקות בפעילויות לא רווחיות נוספות, שמועילות, בעצם, רק לשיפור תדמית החברה. החברות יוצאות מנקודת הנחה שלטווח הארוך פעילויות אלה יועילו להן והדבר יבוא לידי ביטוי גם ברווחים.

במקרים רבים כשאני כותב על ברידג' או מדבר על ברידג', אומרים לי שזהו משחק לקשישים, ובעיקר לקשישות פולניות.

אבל זוהי רק תדמית בלתי מחמיאה בעליל למשחק הברידג'. למעשה משחקים אותו בהנאה ילדים, נערים, צעירים, מבוגרים וגם לא מעט קשישים וקשישות, נכון, גם קשישות פולניות. אין לי דבר או חצי דבר נגד קשישות פולניות, אבל הן מהוות רק אחוז זעום מכלל שחקני הברידג'.

בפוסט זה אנסה להציג כמה עובדות על הברידג' בישראל, בתקווה לנתץ את התדמית השגויה שיש למשחק.

בחודש יוני האחרון התקיימה אליפות אירופה בברידג'. זוג שחקניות ישראליות זכו במפתיע במקום הראשון בתחרות לזוגות נשים. השתיים, עדי אסולין והילה לוי, כלל אינן קשישות, אלא הן צעירות בנות 23. באותה אליפות אירופה זכתה נבחרת ישראל במקום חמישי באליפות לקבוצות נשים. אף לא אחת משש השחקניות הישראליות היא קשישה, למשל האחיות דנה ונוגה טל הן בשנות ה-30 לחייהן.

החודש, אוגוסט 2016, התקיימה אליפות העולם לצעירים עד גיל 16. נבחרת ישראל, שכללה את אביב זייטק, תומר לוינשטיין, ניר חוטורובסקי, שחר דנק וגלעד ליפשיץ, זכתה במקום הראשון!

זו אינה הפעם הראשונה שנבחרת הצעירים של ישראל זוכה באחד מהמקומות הראשונים באליפות העולם או באליפות אירופה. כך למשל, בשנת 2010 זכתה נבחרת ישראל עד גיל 25 באליפות העולם. בשנת 2012 סיימה נבחרת ישראל באותה קטגוריה במקום השני באליפות העולם.

הצעירים שזכו בהישגים מרשימים בזירה הבין-לאומית אינם הצעירים היחידים שמשחקים ברידג' בישראל. אף על פי שאוכלוסייתה של מדינת ישראל קטנה יחסית, צעירים, בני נוער וגם ילדים רבים משחקים ברידג'. כדאי לזכור כי כמות היא בסיס לאיכות. הצעירים נהנים ממשחק הברידג' בכל הרמות: ממשחק חובבני-ביתי ועד לתחרויות בין-לאומיות.

בישראל יש לא מעט בתי ספר שבהם לומדים ברידג' במסגרת שעות הלימודים. גם אני מלמד ברידג' בבית ספר למחוננים ולמצטיינים. ילדים לומדים ברידג' גם בפריפריה וגם במגזר הערבי.

מעבר להנאה שבמשחק, הילדים לומדים באופן עקיף לקבל החלטות בתנאי אי-וודאות וסטטיסטיקה. הם משפרים את היכולת האנליטית שלהם, ולא פחות חשוב, הם לומדים ליצור מערכת של שיתוף פעולה עם שותף או שותפה. זה לא רק תיאום במשחק, אלא גם יכולת לסמוך על השותף, לתת בו אמון ולהתמודד בצוותא עם הצלחות ועם כישלונות.

העולם אמנם שייך לצעירים, אולם לא כך הדבר בברידג', כולם יכולים ליהנות ולשחק. בתחרויות ובמשחקים ביתיים ובקורסי לימוד של ברידג' פוגשים אנשים בני כל הגילים. ההנאה מהמשחק אינה תלויה בגיל ואינה תלויה ברמת המשחק.

התועלות עשויות להיות שונות בגילים שונים. כמו בתחומים אחרים, אצל צעירים "השמים הם הגבול". אצל הוותיקים במיוחד הדגש הוא על פעילות פנאי חברתית מהנה. בגילים מתקדמים הברידג' מסייע לשימור יכולות חשיבה וזיכרון.

אם הצלחתי לנפץ את התדמית השגויה של המשחק אצל כמה קוראים – הרי השגתי את מטרת הכתיבה של פוסט זה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. לצערנו הצעירים אינם יודעים מה זה ברידג'
  הם לא יוגעים אפילו מה זה שחמט
  את כל הזמן הם מבזבזים על הפייסבוק
  כל משחק שמחייב מחשבה והעמקה לא מדבר אליהם בכלל

  1. שי יהודה, תודה על תגובתך.

   אין ספק שההצעירים של היום שונים מהצעירים של פעם, אבל לא כולם מבלים את זמנם בםייסבוק. אני מכיר לא מעט צעירים שמשחקים ברידג' וכמה צעירים שמשחקים שחמט. אני מכיר צעירים רבים שמשחקים משחקי אסטרטגיה במחשב הדורשים עומק ןמחשבה.

 2. בכלל לא היה מזיק לציין שמשחק/תחרות נמשך 3 שעות ובעיקר לפנסיונרים יש את הזמן הזה ולא רק שיש להם אותו; אלא הם מבקשים להעביר אותו ורצוי בחברת אחרים. בסה"כ, מכאן הדימוי למרות שכדבריך, אין לו יותר מדי אחיזה במציאות.

  1. חבל על הויכוח
   מספר החובבים של המשחק עולה או יורד?
   יש יותר או פחות נרשמים לחוגים האלה?

   1. ציון, תודה על תגובתך
    לצערי אין לי תשובה לשאלה שלך כי אין לי נתונים מלאים ורשמיים.
    מה שאני רואה בסביבה המצומצמת שלי לא בהכרח מעיד על מה שקורה בכל הארץ. אנסה לברר לך אצל מי שאולי מחזיק בנתונים כאלה.

   2. שלום ציון, קשה לאמוד כמותית את כמות השחקנים החובבים שאינם רשומים בהתאגדות הברידג'. ידוע לנו על עשרות אלפי שחקנים ואם להישען על דיווחי מועדוני הברידג' הרי שבכל שנה יש מצטרפים חדשים למעגל לומדי הברידג' והשחקנים החובבים כך שנראה שיש עליה מתמדת בהתעניינות במשחק וברצון ללמוד ולהתקדם. ניכר עוד כי השקעת ההתאגדות בפרויקט הצעירים ומאמצי החשיפה בתקשורת שאנו עושים ומצליחים מדי פעם, בעיקר לאחר הישיגים בינלאומיים של הנבחרות הלאומיות, גורמים לעוד אנשים להתעניין במשחק.

  1. וי, תודה על התגובה. כנראה שאיחרת את המועד לסטארטאפ. יש אתרים כאלה שבהם אתה יכול לשחק עם אנשים בכל העולם. האתר בו אני שמחק לפעמים הןא BBO
   http ://www.bridgebase.com/client/client.php?lang=en

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן