לא צריך להתאהב

הנטייה להתאהב בקלפים בברידג'
קלפים
צילום: TerriersFan en.wikipedia.org

כולם יודעים שכשמתאהבים במישהי או במישהו רואים אותם באופן חיובי יותר ממה שהם באמת. במשך הזמן מקבלים תמונה מציאותית ומאוזנת יותר, ולפעמים זה נגמר במפח נפש ובאכזבה גדולה.

לא רק באנשים אנחנו מתאהבים, גם בדברים אחרים. אחת מההטיות בתפיסה כלכלית היא הטיה הנובעת ממעין התאהבות ברכוש שלנו. בגלל ההטיה אנו רואים את הנכס שלנו באופן חיובי מדי ולא באופן ריאלי, כלומר מייחסים לרכוש שלנו ערך רב יותר מערכו האמתי.

זה מה שגורם למוכרי דירות או למשכירי דירות לדרוש מחיר מופרז עבורן ולהיות משוכנעים שזה מחיר ריאלי. זה מה שגורם למשקיעים להימנע ממכירת מניות של חברות כושלות, להמשיך להחזיק בהן ולחכות ששערן יעלה, מה שאולי לא יקרה אף פעם. זה מה שגרם לנוחי דנקנר להמשיך לקחת הלוואות על מנת לנסות לפתח את תאגיד אי.די.בי גם כשהכתובת כבר הייתה על הקיר. במקרה של דנקנר זה נגמר במכירת התאגיד ובהרשעה בבית משפט.

כל ההקדמה הזו באה כדי לספר לכם שגם בברידג' ההתאהבות היא תופעה נפוצה. שחקנים רבים נוטים להתאהב בקלפים שקיבלו, ולהעריכם כשווים יותר ממה שהם באמת. לא אגזים אם אומר שזה קורה לפחות פעם אחת לכל שחקן ברידג', מהשחקנים המתחילים ועד לשחקנים הטובים ביותר.

ההשלכה המעשית היא שהשחקנים מתחייבים לחוזים גבוהים מדי, שאינם ניתנים לביצוע, או שנדרש הרבה מזל כדי לבצע אותם. השלכה מעשית אחרת היא בשלב הביצוע של החוזה, או כאשר מנסים להשיג יותר לקיחות ממה שהתחייבו (ולפעמים גם יותר ממה שאפשר להשיג), וכן כשמנסים להפיל את החוזה יותר פעמים ממה שניתן.

כמו בהתאהבות בבני אדם, ברוב המקרים זה מסתיים בהתאם למציאות, ולפעמים זה מסתיים במפח נפש גדול ובשיח של השחקן עם עצמו: "לו רק הייתי שולט בעצמי ולא מתאהב".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

    1. כשמדובר באהבה בין אנשים לא בטוח שאני מסכים איתך. כשמדובר בהתאהבות ברכוש או בקלפים אני לגמרי מסכים. הצרה היא שכלכלנים התנהגותיים מראים לנו איך באופן עקבי איננו רציונאליים והרגש משפיע על ההחלטות שלנו גם כשמדובר בנושאים כלכליים ולא ביחסים בינאישיים.

  1. אנשים בונים להם כללי התנהגות לא רציונליים. כמו למשל לא לחזור על פעולה מסוימת יותר מפעמיים וכדומה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן