בין אדם לטבע ובין אדם לאדם

"אדם טבע", תערוכה בגלריית בין עמי בתל אביב
אחת מיצירות פינס
יצירה של אבי פינס

בעבר חי האדם בטבע ועם הטבע בהרמוניה. לקט, ציד וחקלאות ביתית שמרו על הקיימות ועל פריון משאביו. עם המהפכה התעשייתית החל האדם לפעול נגד הטבע. ניצול מקורותיו וכוחותיו ליצירת פתרונות למחסור הבסיסי ששרר, גלש לייצור שפע מלאכותי של מוצרים שאינם חיוניים ונצרכים להנאה בלבד. פיתוח חסר התחשבות חפר באדמה וינק ממנה חומרים שנשמרו במשך מיליוני שנה, האדמה הפכה שדודה, הטבע פגוע ונציגיו – בעלי חיים וצמחים – בסכנת הכחדה.

היום האדם פועל למען הצלת הטבע ולמען ערכי האדם עצמו, כי הפוגע בטבע ובסביבה פוגע באושיות חיינו ובעתידנו. לימוד הטבע והיותו מורה קיומי ורוחני לנו הפך לשגור. אמנים ומורים מכל תחום החלו לתעד את רשמיהם מהדיאלוג שלהם עם הטבע ולקחיו.

גלריית בן עמי בתל אביב מציגה תערוכה ובה מדגם של עבודות של אמנים שהם תלמידי הטבע, המורה העליון. הגלריה, המקדישה מקומה וזמנה לאמנות ישראלית עכשווית, מציגה עבודות של שלושה אמנים שונים זה מזה בדרכם ובביטויים.

האמן אבי פינס מפסל במתכת ובגרעיני אבוקדו. העבודות מתארות את החיה שבאדם ולהפך, בראייה שלכולנו מקור אחד ולכולנו תכונות דומות, רק הלבוש שונה. בעבודותיו יש מעין התרסה מעוררת על הייחוס של תכונות שליליות לאדם או לחיה שעה שהן מרכיבות כל ישות. הצלם חן שובל, מחנך ופעיל חברתי, מציג סדרת עבודות שבהן הוא וכלבתו צ'יקה מצולמים במצבי דיאלוג לא מילולי ובהרמוניה בהתאם לדרישת הטבע. עבודותיו מדגימות איזון בין היצריות והביות כשהם בשיתוף פעולה והכלה. האמנית שי-אל נירן יהלום מציגה סדרת עבודות המבוססות בעיקר על דימויי הזאב על רקע היער, השלג והערפל, שהם ידידיו וסביבתו הטבעית.

הזאב נחשב אצל האינדיאנים כמורה רוחני, בהכירו את נבכי היער האין-סופי ומסתריו. שי-אל עברה דרך אישית מקורית עד להפיכתה לשמאנית מוסמכת. בתחילת דרכה למדה בתיכון ע"ש תלמה ילין בתל אביב במגמת אמנות פלסטית, שם הכירה את נושא התערוכות. בהמשך למדה עיצוב טקסטיל במכללת שנקר ועסקה בכך. במהלך עבודתה הושפעה ממוטיבים אתניים שפגשה, ובעיקר מהאינדיאנים. בהמשך דרכה החלה להתעניין יותר בתרבות האינדיאנית ובתובנה של האינדיאנים את הטבע, כוחותיו ושפתו.

יש בתרבות האינדיאנית קשר עמוק לשפת הטבע, ורווחו בה שיטות של תרגום תופעות טבע למסרים, הבנות והחלטות. שי-אל שהתה שנים מספר בשמורת שבט הסנקה ולמדה את תרבותו. את הסמכתה כשמאנית קיבלה בכתב ממורתה האינדיאנית, שלימדה אותה את כל תורתה. מאז היא מתעדת את הטבע דרך דימויָו המנוגדים. הטבע אינו אכזר כאשר הר געש מתפרץ ומייצר אדמה, הזאב אינו אכזר אלא טורף לצרכיו ואינו תוקף אלא אם הוא מותקף. הוא בן משפחה וחבר להקה מסור ומקיים את ערכי המשפחה הגדולה ששרידיה האנושיים נמצאים באורח החיים בקיבוצים. הזאב מסתתר ביער כפי שהטבע מסתיר את סודותיו ככל האפשר מתחת למעטה הנראות, שאינו משקף את כל כוחותיו ואוצרותיו הבלתי חומריים. הזאב הוא אנחנו – טורפים בעלי חיים אחרים וגם מקיימים חיי משפחה.

העבודות של שי-אל משקפות את הקשר המסתורי עם הטבע ומזמינות את המתבונן להתקרב ולתהות מקרוב מה הוא באמת רואה, כפי שהיער הנגלה לעין מסתיר את סודותיו. בעיניה ההתבוננות בטבע צריכה להיות מקרוב ועם אהבה למתגלה לעין, יהא הניסיון אשר יהא. העבודות צוירו בעיקר על דיקטים גדולים יחסית ובאמצעות שפכטל, והחומרים ששי-אל משתמשת בהם מגוונים, כמו פסטל, עטים קליגרפיים ודיו שחורה. סגנונה נע בין פיגורטיבי ובין אבסטרקט, מה שנותן לעבודות את כוחן הדואלי, משקף ומסתיר, מרמז ומראה גם יחד, כפי שהטבע הינו בעיניה. שי-לי היא אמנית ושמאנית העוסקת גם בייעוץ, הכוונה וריפוי על פי תפיסות עולם אינדיאניות, עדות לייעודה כמתווכת בינינו ובין הטבע ומורת דרך לקבלתו כפי שהוא ולהוקרת מתנותיו.

האדם והטבע וטבע האדם הם מונחים רודפים המעידים כי האדם הוא בן הטבע וחלק ממנו ועליו להיות ראוי למעמדו ולחזור להשתייך לטבע, לא להילחם בו למטרות נואלות וגם להיגמל ממלחמותיו הוא. כפי שחיה או צמח צורכים רק את המינימום הדרוש לקיומם, כך על האדם ללמוד להצניע את רצונותיו וצרכיו הקיימים כיום ולהתאימם לאלה שהולמים את אפשרויות הטבע, במטרה לקיימו עבורנו, וכפי שאוצר התערוכה ציטט מהתנ"ך: "ויִּקַּח יְהוָה אֱלֹהִים אֶת-הָאָדָם; וַיַּנִּחֵהוּ בְגַן-עֵדֶן לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ" (בראשית ב, טו).

אוצר התערוכה: יוחנן הרסון

פתיחה חגיגית: יום חמישי 10.1.2019 בשעה 20:00

גלריית בן עמי, רח' החשמל 12 תל אביב

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. מערכת היחסים המורכבת של האדם והטבע, היא נושא חשוב המשפיע על איכות החיים שלנו. סקירה מעמיקה, נוגעת ומרגשת. בעיקר מחברת לאמת. זו זכות לקבל סקירה מרתקת שמעוררת מחשבה וסקרנות להגיע לתערוכה. תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך