תסתכל בקנקן

ביקור במוזיאון לואי ויטון בפריז
המוזיאון מבחוץ
מוזיאון לואי ויטון בפריז צילום: יונתן קורפל

מאמרים שמטרתם לסכם ביקור בתערוכה אמנותית מתמקדים תמיד ביצירות וביוצרים המסוימים. האכסניה המארחת נותרת ברקע. הפעם אני מתכוונת להתמקד בקנקן, במבנה המוזיאון עצמו. לראשונה ביקרתי במוזיאון לואי ויטון (Louis Vuitton) בפריז, שפתח שעריו לפני כארבע שנים בקצה המערבי של יער בולון, ברובע ה-16 של העיר. הייתה זו גם הפעם הראשונה שביקרתי במוזיאון כאשר לא התקיימה בו אף תערוכה. ולא היינו לבד. מבקרים רבים טרחו והגיעו למוזיאון ושילמו דמי כניסה, ביודעם מראש שבאותה עת לא מתקיימת שם תערוכה. כולם באו לחזות בנפלאות המבנה. זה העיקר במוסד המדובר. אני מקדימה ומבהירה כי מאוד נהניתי במוזיאון, ואני ממליצה בהחלט לבקר בו.

התאגיד הידוע ועתיר ההון LVMH, ששולט בשורה ארוכה של מותגי אופנה מפורסמים ושבראשו עומד המנכ"ל ויזם המוזיאון ברנאר ארנו, השקיע כאן סכום מטורף של מאות מיליוני יורו. סכום זה הועמד למימוש יכולותיו הארכיטקטוניות של האדריכל האמריקני הנודע פרנק גרי, שהתפרסם כאדריכל מבנים מפורסמים בעולם כולו. בין יצירותיו הידועות: מבנה מוזיאון גוגנהיים בבילבאו, "הבניין הרוקד" בפראג ואולם הקונצרטים על שם וולט דיסני בלוס אנג'לס.

מעניין שתכנון המוזיאון התחיל משרבוט ילדותי של פרנק גרי. על השרבוט עמלו טובי השרטטים והמהנדסים במשרדו של גרי, בסבלנות אין קץ, כדי להפכו למציאות. הכוונה הייתה ליצור אייקון אדריכלי חריג שיצטרף לשורת בניינים חריגים אחרים שהוקמו בפארקים גדולים ברחבי העולם. עוד טרם חנוכתו זכה המבנה לכינויים שונים, למשל קרחון, סירת מפרשים, ספינת חלל, לוויתן, ארמון קריסטלי ואפילו קניון. לי אישית הזכיר המבנה כולו מקבץ של עננים שקופים מרחפים. גרי עצמו הסביר לא אחת שהוא הושפע מגג הזכוכית של מוזיאון "גראנד פאלה" בשאנז אליזה וממבני זכוכית שהיו פעם ביער. מעצם היותו מצוי בפארק חתר ליצור מבנה שאינו רגיל, אלא שקוף וצף. כך גרי.

כך או כך, מה שמתגלה באופן בולט מהסקיצה הראשונית המשורבטת של גרי, זהו חלום ליצור מבנה תנועתי וקצבי מאוד, מקום יוצא דופן לאמנות ותרבות, או כפי שפרנק גרי מבהיר, מטרתו הייתה: "לעצב בפריז ספינה מפוארת המסמלת את הייעוד התרבותי של צרפת", כשההשראה לסקיצה הראשונית הייתה קלילות של זכוכית ואדריכלות הגן של סוף המאה ה-19.

התוצר הסופי, המתגלה בביקור במוזיאון מדהים זה, הוא מבנה אדריכלי יוצא דופן בחדשנותו, המשלב טכנולוגיות של המאה ה-21. בכך סלל גרי את הדרך לחידושים פורצי דרך. בכל שלב של הבנייה דחף גרי את גבולות האדריכלות לכיוון המצאת בניין ייחודי עד כדי מידה של חלום.

הבחירה בחומרים הייתה ברורה. מעטפת זכוכית מכסה את גוף הבניין. בלוקים הקרויים "קרחון" מעניקים עוצמה ותנופה למבנה, שנחשב לסירת מפרש או כלי שיט שמתאים לסביבה הטבעית, בין עץ לגן ומשחק באפקטים של אור ומראות. המפרשים מעניקים לבניין שקיפות ותחושת תנועה ומאפשרים לבניין לשקף את המים, היער והגן המשתנים ללא הרף עם האור. הנוף החיצוני נשקף בתוך המוזיאון. המבקרים יכולים לעלות במדרגות החיצוניות מתחת למפרשי הזכוכית ולהגיע לתצוגות ולגגות, והנוף הנשקף מן הגגות מפעים. הבניין עוצב כבניין משתנה עם הזמן והאור ויוצר בכך רושם של שינוי חולף ומתמשך, כך על פי פרנק גרי.

חמישה אלמנטים מרכזיים מרכיבים יחדיו ובערבוביה את המבנה המהמם בחיצוניותו, ואולי עוד יותר בפנימיותו – פלדה, בטון, אלומיניום, עץ וזכוכית. מהפלדה מורכב השלד הנושא עליו את יתר המרכיבים. כדי לקבל פרופורציות, כמות הפלדה כפולה מאשר במגדל אייפל. בולט כאן גם מרכיב האלומיניום, שבאמצעותו בוצעו החלוקות הפנימיות והצורות המדהימות. מרכיב נוסף הנו הבטון, ששימש להכנת אריחים גדולים, לבנים וחלקים, המצפים מקטעים של קירות וכדומה. ואחרון מרכיב העץ, המצפה מקטעים אחרים. אל ארבעת המרכיבים המרכזיים הללו מתווספים מים בצמוד למבנה ובתוכו, וכן מראות היוצרות אפקטים מדהימים של השתקפות והכפלה של חלקי בניין, עמודים ומבקרים. אל כל אלה מתווספת הזכוכית המעוגלת המרכיבה את שנים עשר מפרשי הזכוכית של אותה ספינה מפוארת שגרי ראה בחזונו.

במבנה פנימה אחת עשרה גלריות בגדלים שונים המיועדות לתערוכות מתחלפות, חנות ספרים, ספרייה, אודיטוריום המשמש למופעי מוזיקה וקונצרטים וגם לערבי קריאת שירה, בית קפה-מסעדה ומרפסות גג מדורגות לאירועים מיוחדים. בסך הכול מדובר בשטח גדול של מעל ל-13,000 מ"ר.

למוזיאון אתר אינטרנט טוב, ואני ממליצה להשתמש בו כדי להתעדכן בתערוכות ובמופעים, כמו גם בשעות הפתיחה. מומלץ לקנות מראש כרטיסי כניסה באמצעות הרשת, כך שבימים של ביקוש ועומס תוכלו להבטיח לעצמכם כניסה בשעות שתבחרו מראש. כמו כן חשוב להזמין מראש ובאינטרנט כרטיסי הסעה למוזיאון. ההסעה הנה מתחנה הניצבת בסמוך לשער הניצחון. אוטו חשמלי של המוזיאון עם מספר מוגבל של מקומות מגיע מדי כרבע שעה, אוסף נוסעים ומסיע אותם עד פתח המוסד וחזרה.

לסיכום, מוזיאון לואי ויטון הנו מבנה מפתיע בייחודיות ובחדשנות חסרת התקדים שלו. מדובר במוזיאון פרטי לאמנות עכשווית שמעורר סקרנות רבה, והעיצוב האדריכלי הוא מוקד משיכה משמעותי של המוזיאון, לא פחות מאשר התערוכות בו. גרי מציע גישה אחרת, שונה, לקונספט של מוזיאון. מדובר במבנה הפורץ את גבולות האדריכלות וככל הנראה מהווה את אחד ההישגים האדריכליים המשמעותיים והסמליים של המאה ה-21. גרי עיצב מקום יוצא דופן לאמנות ולתרבות שהוא גם מרכז לימוד על אמני מפתח, המשמשים מקור השראה לאמנות כיום. זוהי יצירה ארכיטקטונית אמנותית מרהיבה, הטומנת בחובה את התשובה לשאלה כיצד ייראה מבנה עתידני ייחודי שיש בו הגשמה של חלום, פנטזיה. מבנה מגלומני משהו, המעורר תדהמה, התרגשות והנאה רבה.

אין לי ספק כי בביקור הבא בפריז נבקר שוב במוזיאון לואי ויטון, והפעם כאשר תערוכות ראויות לציון יגדשו את אולמות התצוגה הרבים ויהיו מקור הנאה נוסף לביקור במוזיאון מיוחד זה. בביקור הבא נשוב להתבונן בקנקן, אך גם במה שהוא טומן בתוכו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. מעניין להיות במבנה הזה, פרוייקט מרתק ומעורר השראה לאמנות ויצירה

  2. הצלחת -חנה – להאניש את החומר והצורה ולהעביר חוויה פלסטית מרגשת.. המילים יוצרות את המראה היפה.

  3. ממש משכנע. הייתי בפריז כמה פעמים ואפילו לא שמעתי על המקום.

  4. בין היתר בגלל המלצתך. התערוכות היו הרבה פחות מעניינות מהמוסד. כמו שהסברת. לכן אני מספרת לידיעתך ולידיעת הקוראים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן