עתיקות במשכן חדיש

מוזיאון האקרופוליס באתונה
אחד מאולמות התצוגה
מוזיאון האקרופוליס החדש צילום: יונתן קורפל

באופן מובהק ההתעניינות שלי באמנות מתמקדת באמנות בת-זמננו. עיקר התערוכות ומוסדות האמנות שאני בוחרת לבקר בהם הנם כאלה העוסקים בקטגוריה זו. יחד עם זאת אינני שוכחת ולו לרגע כי גם אמנות ההווה ואפילו אמנות העתיד נשענות, לא אחת, על העבר ועל אמנות העבר. שם הרי נוצקו יסודות התרבות של האנושות כולה.

אשר על כן, בעת שהותנו לאחרונה באתונה בירת יוון הקדשתי את עיקר הזמן בתחום האמנות לביקור במוזיאון האקרופוליס החדש, המוזיאון הארכיאולוגי המרכזי באתונה כיום, והמוסד התרבותי החשוב ביותר שנבנה ביוון במאה השנים האחרונות. יש לזכור כי ליוון, שאיננה נמנית עם מעצמות התרבות והאמנות המודרניות והעכשוויות, שמורות זכויות ענק בשלבים קדומים של ההיסטוריה האנושית, ומוזיאון האקרופוליס הנפלא והנהדר, שחובה לראותו אם אתם מזדמנים לאתונה, הנו אחת ההוכחות לכך. הנאה תרבותית צרופה גם אם אינכם מתעניינים במיוחד באמנות.

המוזיאון שוכן ממש למרגלות האקרופוליס שעל הגבעה, בפאתי אחת המבואות לרובע הפלאקה העתיק, המפורסם והמשומר, שבשנים האחרונות הולך ונכבש אט אט על ידי בנייה אורבנית מודרנית, המשלבת ציטוטים מן העבר. המוזיאון עצמו, שנפתח ביוני 2009, לפני פחות מעשר שנים, שוכן במבנה מודרני מסקרן, עטור זכוכיות שקופות למכביר. לא רק הקירות החיצוניים שקופים, אלא גם הרצפות. המבנה החדשני, הבומבסטי משהו, נטוע על שרידי העבר, ולמעשה חושף אותם מתחת לרצפות השקופות, למרבה התרגשותם והתפעלותם של המבקרים.

העבודה על מבנה המוזיאון החדש, שאותו עיצב הארכיטקט הצרפתי-שוויצרי ברנאר טשומי, אמורה הייתה להסתיים עוד בשנת 2004 לקראת המשחקים האולימפיים ביוון. אולם בשל בעיות טכניות נדחתה הפתיחה בחמש שנים. המוזיאון החדש מחליף במהותו את המבנה הישן שהוקם בעבר על האקרופוליס עצמו, והוא הצריך העסקת צוותים מקצועיים מיוחדים בהעברת פסלים, מטבעות, תבליטים ומונומנטים לאתר החדש, תהליך שהיה מורכב, רגיש, ממושך ומייגע. פתיחת המוזיאון החדש נתנה משנה תוקף לתביעת ממשלת יוון להשיב אליה את כל תבליטי השיש הרבים שהוציא מן המקום הלורד אלגין הבריטי, שהעבירם לתצוגה קבועה במוזיאון הבריטי בלונדון. עם פתיחתו של מוזיאון האקרופוליס החדש יש מקום לתקווה כי יצירות האמנות העתיקות אכן יוחזרו לשם, כולם או לפחות מקצתן, במהלך הזמן.

מבנה המוזיאון החדש משלב בתוכו בצורה מתוחכמת וראויה לציון שילוב בין זכוכית, בטון חשוף, ריצופי שיש בהירים וכהים ומתכת. הבניין מרשים ויפהפה ומצליח להתכתב עם אדריכלות המקדשים היווניים העתיקים של אתונה וכך לחלוק לה כבוד. התכנון הייחודי של המבנה היטיב עם מקסימום תאורה טבעית של אור השמש שבא מבחוץ. פנים וחוץ נמהלים זה בזה, כמו גם החדש והישן, וזה מה שהופך את בניין האקרופוליס החדש למרתק כל כך.

במוזיאון ארבע קומות. קומת המרתף הנה רצפת זכוכית המאפשרת צפייה בחפירות הארכיאולוגיות שנעשו במקום במהלך הקמת המוזיאון. המבקרים פוסעים על רצפת זכוכית שקופה מעל הממצאים החושפים שרידי רובע מגורים ביזנטי שהתגלה בחפירת היסודות לבניית המוזיאון. רצפה זו משתלבת היטב בארכיטקטורה הפנימית המודרנית, ומבליטה אף יותר את השילוב המעניין של חדשני ועתיק, שכאמור מהווה ציר מרכזי בעיצוב המוזיאון.

ביתר הקומות מוצגים ממצאים מהאקרופוליס, לפי תקופות ובאופן כרונולוגי. בתוך כל קומה יש חלוקות משנה לפי נושאים וקטגוריות. היצירות ברובן מקוריות, מיעוטן משוחזרות. יוון ובירתה עברו במשך ההיסטוריה עליות ומורדות ובכלל זה התנגשויות עם ציוויליזציות שונות. כל זה השפיע על האקרופוליס, שאף נהרס יותר מפעם במהלך הדורות.

קומת הכניסה, שהיא הקומה הראשונה, מכילה שרידים מחפירות שבמורדות צוק האקרופוליס מחוץ לעיר העליונה. יש כאן בעיקר כלי חרס מהתקופה הניאוליתית ועד תקופת שלטון הרומאים. ונוסף לכך ממצאים ממקדש הנימפות ליד תיאטרון הורדוס אטיקוס וממצאים מאזור תיאטרון דיוניסוס.

הקומה השנייה מכילה את ממצאי האקרופוליס הקדום שנהרס על ידי הפרסים וכן פסלים מהפרתנון הקדום מהמאה השישית לפנה"ס. לחלק גדול מהפסלים סוג של חיוך קפוא ושרידי צבע אופייניים לתקופה. הקומה העליונה היא קומת הפרתנון והיא כוללת מבחר ממצאים מהמקדש המפורסם בעולם. מרבית הפריטים המקוריים נמצאים במוזיאון הבריטי. עם זאת ניתן לצפות כאן בהעתקים מדויקים של האפריז המפוסל שהקיף את הפרתנון. כן ניתן לראות בקומה זו פסלים ותבליטים ממקדש אתנה ניקה וחמישה מתוך ששת פסלי הקריאטידות – פסלי נשים יפות שעיטרו את המרפסת הדרומית של המבנה העתיק.

יש להדגיש כי המבנה הפנימי בכללותו מקסים. מאופיין בחללי תצוגה גדולים, מרווחים ומרהיבים שמחוברים אלכסונית בין הקומות. וכך מרוב נקודות המבט המצטלבות יש למבקר מבט מרחבי רחב ומרשים כשלעצמו. המבקרים נעים במוזיאון מקומה לקומה. ברצותם הם מתעכבים ולומדים פרטים, ברצותם הם נעים בקלילות ונהנים מהמוצגים היפים. הסך הכול המצטבר הנו תצוגה עשירה מרובת שנים ואספקטים שיכולה לגרום הנאה אף למי שאיננו מעוניין לנבור בפרטים. במוזיאון גם חדרי הרצאות, אולמות שבהם מקרינים סרטים, חנות מתנות מעוצבת בחן רב המכילה ספרי אמנות וספרי פעילות לילדים, וכן בית קפה-מסעדה, שם ניתן לנפוש ולאכול ארוחות קלות.

ממליצה מאוד למבקרים באתונה בכלל ולמתעניינים באמנות העת העתיקה בפרט לבקר במוזיאון. תידרש עד שעה כדי למצות את המקום. יחד עם התרגעות בבית הקפה וסיור רגלי קצר בסמטאות הסמוכות ברובע הפלאקה ובכיכרות הסמוכות, הרי יש לכם תכנית לשעות הבוקר עד הצהריים, אם אתם, כמוני, חובבים תיירות רגועה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן