מה רואים דרך הזכוכית השקופה

התערוכה "ניפוח אגו" במוזיאון המזגגה בנחשולים
תמונה של יצירת זכוכית
יצירה של מעין פייגין

במוזיאון המזגגה שבנחשולים מוצגת כעת התערוכה "ניפוח אגו" של אמנית הזכוכית מעין פייגין, אמנית זכוכית ושותפה בבעלות של GStudio – סטודיו ייחודי לניפוח זכוכית ועבודה בזכוכית חמה בתל אביב.

פייגין משתמשת בתכונותיה של הזכוכית – שקיפות והכלת תוכן – כדי לתאר היבטים מסוימים בנפשנו שהפכו לתופעה חברתית. היא מציגה חברה צרכנית שאגו והבלטה אישית הם מניעיה העיקריים ושניזונה מגיבורי התרבות ומהמודלים לחיקוי המונפים על נס התקשורת. אנו משקיעים משאבים רבים בטיפול המתמשך בחיצוניות ובסממני הסטטוס, אך אין מנוס – האגו הוא מנהל ההצגה, והוא מעביד בלתי מתפשר שלעיתים כופה עלינו הגזמות חומריות ואסתטיות.

פייגין מפנה מבט ביקורתי אך מלא הומור אל התופעה. היא מדגישה זנב של טווס, שפתיים אדומות וחושניות של אשה, וכך מבטאת כוח ופוריות וגם גבריות או נשיות, בהתאם. היא מעצימה את חלקי הגוף ואף מגזימה בהצגת הסממנים, וכך יוצרת ביטוי אמנותי מרהיב בצבעוניותו ובצבעיו וגם מגחיך ומתריס, המרמז לתחרות על סממני הזהות, נשית וגברית, ולתעשייה הניזונה ממנה – קוסמטיקה, ניתוחים פלסטיים, אופנה – הפולשת לחיי היום-יום שלנו ונוכחת בכל אביזר ובכל בחירה.

מעיין פייגין רכשה את הכשרתה האמנותית ב"בצלאל" ובהמשך השתתפה בהשתלמויות ובסדנאות לניפוח זכוכית ופיסול בזכוכית חמה בארצות הברית ובאירופה. היא הציגה עבודות בגלריות ומוזיאונים בישראל ובעולם. מוזיאון המזגגה, המציג את יצירותיה כעת, הוא מוזיאון ייחודי ורב-ממדי המפגיש עבר והווה אמנותי. מוצגים בו ממצאים ארכיאולוגיים מזכוכית קדומה שנאספו מאניות טבועות בחוף דור לצד אמנות זכוכית מודרנית, פרי שיתוף עם בצלאל. המקום מבטיח ביקור מתגמל לחובבי אמנות הזכוכית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. אכן האתר של המזגגה דל בחומר, המקום עצמו עשיר בארכיאולוגיה ימית, מוצרי זכוכית עתיקה ומודרנית ואווירה של פעם. המבנה הוא מהתקופה הטורקית . יש מה לראות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך