אי שָקט

נויה שילוני-חביב בוראת בצילומיה עולם אחר
צילוםיצירה של שילוני
יצירה של נויה שילוני

אתמול 29.10.2017 בערב נפתחה בחלל התערוכות "רביעיית פלורנטין" תערוכתה של נויה שילוני-חביב, יוצרת בתחום הצילום והאומנות הדיגיטלית. עבודותיה של שילוני-חביב מהוות סיכום והתבוננות שלה על המציאות דרך חקר הנראות של דימויי אדמה, טבע וחלל יום-יומיים המוכרים לכולנו, אך למעשה מכילים הרבה יותר ממראיתם. כוחות, תנועה וטרנספורמציה מהווים מטפורה לתהליכים שהאדם עובר כקוסמוס פרטי.

שילוני-חביב היא אם לשניים, נשואה לד"ר לגיאולוגיה, ועוסקת בצילום אדריכלי לפרנסתה. היא החלה לעסוק בצילום מעובד במחשב ב-multi layered photography, שבו היא נותנת לביצועי המחשב להשלים את הדמיון האישי בהדמיית מציאויות שונות, וכך היא בוראת ומממשת דימויים שבעבר יכלה רק לחלום אותם.

בריאיון טלפוני עימה סיפרה כי נחשפה לעולמה זה ולצורך לתייר בעולמות מדומיינים, שעה ששהתה בארה"ב עם בעלה לרגל לימודיו בגיאולוגיה. הזמן שבו נותרה לבדה, החשיפה לסביבה והיותה גם היא חובבת גיאולוגיה אפשרו את המגע שנוצר לה עם עצמה. משנת 2008 עסקה בהתמדה בצילום, בעיבוד ובעיצוב ממוחשב של צילומי טבע כשהיא חותרת אל הרבדים הסמויים, "מגלה" אותם מחדש, חושפת איכויות ויכולות, סכנות ובריאה המהווים את רגשותיה הסמויים שאותם חוותה כדימוי צילומי.

ההבנה שהצילום הוא סוג של פיקציה כמו הראייה הסובייקטיבית הנתפסת כ"טבעית", נתנה דרור לדמיונה ואפשרה לה ליצור, ולשוטט במפות שלא נחקרו והומצאו על ידה כחוקרת של טבע סמוי של נפש האדם. העבודות מראות התבוננות ממרחק על נוף מתהווה או גועש. המרחק הוא אותו מרחק יחסי של אסטרונום הצופה בחלל מטלסקופ או של חוקר המתבונן במיקרוסקופ אלקטרוני. שניהם בוהים בעולמות שנראים דומים, מתהווים, משתנים, נולדים ומתים. המבט מרחוק לכאורה מאפשר התקרבות למשמעות ולהתרחשות תוך שליטה על החיווי והריגוש. במצב זה האומנית נמצאת על "אי" של צפייה שקטה בעולמות בלתי נשלטים בפועל, אך ניתנים לבימוי, לעריכה ולהצגה ויזואלית.

האדם הינו תייר על כדור הארץ, וכך גם האומנית מתיירת בחלקיו הבלתי נחקרים הכלואים בתוכה ומקבלים המחשה ברבדים שהיא צופה ובוראת כמשחק של אלוהות. הדרך של שילוני-חביב היא דרכם של תיירי עולם היוצרים מפות אישיות, דרכים ויעדי אומנות אתגריים המזמינים את המתבוננים בהם להצטרף למסע שלהם.

העבודות הינן דוגמה לאפשרויות של האומנות להביא עולמות בלתי נגישים אל תפישתנו החומרית ולהעשיר את חוויית הקיים בבלתי מושג באופן היום-יומי. למתבונן המחפש גירוי חידתי ומחשבה חדשה, מהווה התערוכה אבן דרך חשובה כמו המקום שבו היא מוצגת – חלל התערוכות ב"רביעיית פלורנטין".

אוצרת התערוכה: ד"ר אביבית אגם דאלי. בפתיחה תקריא המשוררת חגית קזיניץ משיריה, כמבוא המוסיף לאירוע ממד שירתי מאזן.

התערוכה תוצג עד 5.11.2017

כתובת הגלריה: דרך שלמה 43 / מעון 3 תל אביב

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך