ירושלים שלי

סיפורה של תמונה
יצירה של חזי
ירושלים שלי, חזי סנדר

תמונת "ירושלים שלי" המופיעה כאן היא דוגמה ליצירותיי וחלק מאוסף ציורים המציגים את נוף ארץ ישראל כפי שמופיע בדמיוני, המושפע מהנוף בירושלים ובערי הקודש בארצנו. הנוף בשומרון, מקום מגוריי, גם הוא משפיע ומעניק את האווירה הייחודית. הציורים מציגים מבנים שונים ויחידים במינם, נופים המשתקפים ועולים מהאור ומהאווירה של עיר הקודש ומהשקט והשלווה של נופי השומרון, עם המבנים המיוחדים בכפרים וכרמי הזית בגוונים הנפלאים הנשקפים מתוך גווני האדמה הייחודיים של השומרון.

מרבית הצופים ביצירות של אחרים אינם מכירים את תהליך הבריאה של יצירות האמנות, ואנסה להסבירו באמצעות תמונה זו. הציורים שלי נובעים מהדמיון, דמיון הניזון כל העת מהמוח, שקולט את צבעי הנוף החולפים מול עיניי מבעד לחלונות הרכב בנסיעות ובטיולים שאני עורך ואת הנוף המדהים שנשקף ממרפסת ביתי הצופה אל האופק מחדרה ועד אשדוד ואל הבתים הנשקפים שבתווך, בתי האבן של התושבים מסביב, המסגדים ובארות המים שבמרכז הכפר. כל זה מתערבב יחד ליצירה נפלאה של צבע, גוון, ריח וטעם נפלאים.

כשאני ניגש לצייר ועומד מול הקנבס שעל כן הציור, אני רואה בדמיוני את הציור. ראשית אני מפנה מבטי אל הצבעים שמהם ארכיב את הציור. הצבע, הגוון והמרקם מהווים את הבסיס לציור הסופי, לכן בחירת הצבעים חשובה כל כך. הציור מורכב משכבות רבות של צבע – צבע על צבע תוך כדי משיכת השפכטל על הקנבס, וכך מתקבל ממד מיוחד לציור ונוצר מגוון צבעים מרהיבים. תוספת של הצבעים הבהירים מעל הכהים מעניקה לציור עומק ואף חדות של הנושא שבתמונה. אני מושך את הסכינים בצורה ובטכניקה שסיגלתי לעצמי במשך השנים, לעתים מלמעלה כלפי מטה ולעתים לצדדים. לאחר שהרקע מתייבש, אני בוחן שוב את הבד הצבוע ומחליט מה להוסיף כדי לקבל את הגוונים המיוחדים שרציתי להגיע אליהם.

רק לאחר שהגעתי לאותם צבעים והבסיס התייבש לחלוטין, אני מתחיל לצייר בעזרת הסכין, בעיקר בצדו החד. בתמונה זו השתמשתי בסכין כדי לסמן את הבתים, תהליך שדרש זמן רב מאוד. טבלתי את צדו של הסכין בצבע ותחמתי את מסגרת המבנה, כולל גגות הבתים. במשיכה קלה של הסכין מרחתי את הצבע מעט על קירות הבית, מריחה שיצרה את האווירה המסתורית של הציור כולו. תוך כדי סימון מסגרות הבתים ומריחה של הצבע אני מתרחק מעט ובוחן שוב את הציור כולו, ומוסיף בהתאם לצורך מריחות קלות מאוד של צבע בהיר ומעט שקוף שייתן ממד נוסף לציור. בשלב הבא, לאחר שהציור התייבש לחלוטין, ניגשתי לצייר את חלונות הבתים. עשיתי זאת בעזרת מכחול שחור והשלמות בטוש אקרילי שחור. ציור החלונות מצריך סבלנות אין-קץ, בידיעה שהחלונות ישפיעו על הציור כולו הן מבחינת האווירה המיוחדת של המבנים הן מבחינת הנוף הנפלא שהם יוצרים. הצבע השחור מוסיף משהו מהמסתורין של העיר הנפלאה והמדהימה ירושלים.

לבסוף הוספתי את הכיפות הלבנות על גגות הבתים. לובן הכיפות נוגד את צבע הבתים והן מוסיפות את אווירת הטוהר של העיר המיוחדת הזו. זו ירושלים שלי כפי שראיתי בדמיוני. זו ירושלים אהובתי שבה נולדתי ובה נולדו הוריי והורי הוריי.

תמונה זו היא טעימה קטנה מהציורים שיופיעו בתערוכה שלי שתיפתח לקראת סוף החודש ושתציג ציורים של נוף ארץ ישראל וכן ציורי צבע של פרחים שונים ומרובי גוונים.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. למען השקיפות אני רואה את הכפרים האלה הרבה פחות זוהר והרבה יותר אפור

  2. יש לי מגזרת ניר מהודרת עם 70 שמות לירושלים. האם אוכל לפרסם אותה אצלכם? איך?

    1. האתר שלנו הנו אתר מאמרים. לא בדיוק ברור לי מה את רוצה לפרסם. נא שלחי הסבר יותר מפורט. לצורך זה נא השתמשי במנגנון של: צור קשר. מופיע בסרגל התחתון של דף הבית. הסבירי היטב את הצעתך. תקבלי בהקדם תשובה. יום טוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן