מרכז של ממש לאמנות בת-זמננו

חוויה מזומנת בדנמרק לאוהבי אמנות בת-זמננו
גינה נשקפת לים
פסל של הנרי מור בפרק במוזיאון Louisiana

בראש מעייניהם של מרבית התיירים איננה ניצבת דווקא האמנות המודרנית והעכשווית. לכל היותר יקדישו לה חלקיק מהטיול. אולם לאלה שכן נותנים עדיפות לנושא, קופנהגן בירת דנמרק יכולה להיות יעד מעולה.

היינו הפעם בטיול בן שלושה ימים בקופנהגן, ובכל אחד מהם הקדשנו כמה שעות לביקור נינוח במוזיאון אחר. אי אפשר שלא להתפעל מההשקעה של הרשויות בנושא זה. מעניין גם מספר המבקרים הרב יחסית, חלקם של הילדים בין המבקרים והאווירה החופשית אך התרבותית במוסדות הללו. הדגש במאמר זה יהיה לא על תערוכה מסוימת אלא על המוסדות והמסה החיובית שהם יוצרים יחדיו.

את הגלריה הלאומית לאמנות מודרנית של דנמרק SMK כבר הזכרתי בעבר כאשר כתבתי ב-3 בספטמבר מאמר על התערוכה "מה קורה?" שהוצגה במקום. המוזיאון נמצא במרכז העיר ואחד הדברים היפים בעיניי הוא מאמציו הברורים להיות ידידותי כלפי ילדים ולמשכם למקום. התערוכה המרכזית במוזיאון זה מוקדשת כעת לתופעת ה"ג'אפאנו-מאניה" במדינות הנורדיות בין השנים 1875–1918, והיא דנה בזיקות ובהשפעות של האמנות והתרבות היפנית על אמני מדינות סקנדינביה, במעבר בין המאה ה-19 למאה ה-20. מדובר בעידן פתיחתה של יפן, שהייתה סגורה ומסוגרת משך מאות בשנים, כלפי המערב – החל מ-1853 – עידן שבו ההתעניינות וההתלהבות של אמנים ומעצבים מערביים, שנחשפו לפריטי אמנות יפניים – הדפסים, ציורים, עבודות קרמיקה, עיצוב וטקסטיל – הייתה מרבית. על תערוכה זו אפרסם כאן בעתיד הקרוב מאמר מפורט.יצירה במסגרת ג'אפוניזם

ביום נפרד ביקרנו במוזיאון לואיזיאנה (Louisiana) לאמנות מודרנית, השוכן בעיירה מחוץ לעיר הבירה במרחק של כארבעים ק"מ מקופנהגן. נוחות ויעילות התחבורה הציבורית מאפשרות הגעה מהירה למקום. מדובר במה שנחשב כמוזיאון מוביל בדנמרק לאמנות מודרנית ואמנות בת-זמננו. המוסד ממוקם על גבעות מעל חוף הים, וסביבו גנים משופעי פסלים סביבתיים ומבנים נמוכים-כפריים שחלק מאולמותיהם מתחת לפני הקרקע – כל אלה ראויים לביקור בפני עצמם.

במסגרת תערוכות האביב מוצגות כעת בלואיזיאנה שלוש תערוכות: תערוכתם של הארכיטקט הסיני Wang Shu ושותפו Lu Wenyu בעבודת אינסטליישן מרהיבה, המבטאת את הקונספט של "amateur architecture", תערוכת הדפסים ורישומים של האמן בארנט ניומן, שנמנה עם אמני אסכולת ניו יורק, וכן תערוכתו של האמן הדרום-אפריקני ויליאם קיינטרידג', שמשכה מאוד את תשומת לבי ועליה ארחיב במאמר נפרד.

ביקרנו גם במוזיאון ארקן (Arken) לאמנות מודרנית, השוכן בפרברי העיר, כעשרים וחמש דקות ממרכז קופנהגן, על אי. הארכיטקטורה החדישה והתערוכות הנן של אמנים מקומיים לצד אמנים בין-לאומיים מוכרים. חלק מהתערוכות כאן נועזות יחסית, במיוחד אלו העוסקות בגוף האדם, ועליכם להביא זאת בחשבון אם חברתכם כוללת ילדים, אם כי משפחות שלמות נעו כאן ללא כל היסוס. המוזיאון גדול ומתיש ומוצגות בו תערוכות למכביר. בין היתר מוצגות כעת תערוכה של האמן הבריטי דמיאן הירסט, תערוכה של האמן הסיני אי ויוויי, תערוכה של האמן אסגר יורן הנמנה עם קבוצת אמני קוברה, תערוכה של האמן אנסלם ראילי וכן יצירות מרשימות מאוסף מוזיאון ארקן עצמו.

מוזיאון ארקן - עבודה

מלבד אלה יש בקופנהאגן ובנותיה עוד מוזיאונים באותה קטגוריה, למשל Den Frie Centre of Contemporary Art, שנחשב מוסד מוביל באמנות וארכיטקטורה; Kunstforeningen Gl. Strand, מוסד לאמנות מודרנית ובת זמננו; Kunsthal Charlottenborg, אמנות בת זמננו, ארכיטקטורה ותפאורה; Museum of Contemporary Art, המתמחה ביצירות ומסמכים על אודות פריצות אמנותיות מאז שנות ה-50 והרשימה עוד לא תמה. שלא לדבר על אמנות עתיקה יותר או תחומי אמנות אחרים.

קל לסכם: אני ממליצה לחובבי האמנות לפקוד את העיר ולהסתובב וליהנות בתוך אוקיינוס תרבות ברמה גבוהה. השילוב בין האמנים המקומיים לבין-לאומיים הנו מרתק, מעניין, חשוב ומפרה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

פרס ישראל לאן?

בעקבות המחלוקת בעניין הענקת פרס ישראל

צילום של אבי רוזנטל

לא הקלף מלוכלך

על הסרט "קלף מלוכלך" ועל רמאויות בברידג'