אניטה בירקנפלד זכתה במקום השני בקטגוריית הפיסול

בביאנלה לאמנות עכשווית של פירנצה 2019
תמונה של אניטה בביאנלה
אניטה בירקנפלד

מאז 1997 מתקיימת אחת לשנתיים הביאנלה לאמנות עכשווית של פירנצה והיא נחשבת לאירוע אמנות בינלאומי רחב היקף. השנה הוצגו מאות עבודות של אמנים מ-76 מדינות שונות, במטרה לייצר דיאלוג בין תרבויות ועמים שונים.

התחרות הבינלאומית של הבינאלה על שם 'מדיצ'י המפואר', מנהיגה של פירנצה במחצית השנייה של המאה ה-15 ומי שהיה ידוע כפטרון של האמנויות, כוללת את הקטגוריות האמנותיות: רישום וקליגרפיה, ציור, מדיה מעורבת, פיסול, קרמיקה, טקסטיל, תכשיטים, צילום, מולטימדיה, וידאו ארט ומיצג.

זוהי המהדורה ה-12 של התחרות שמטרתה לעודד יצירה ולהעניק במה עבור יוצרים. צוות שופטים המורכב מחוקרי אמנות, היסטוריונים ומבקרים מכל העולם והאוצרת הראשית של הביאנלה: דר' מלני זפרינו החליטו להעניק השנה את הפרס השני בקטגוריית הפיסול לאמנית הישראלית, אניטה בירקנפלד, שהתמודדה עליו מול 45 אמנים.

הפסלת הישראלית אניטה בירקנפלד עוסקת ביצירה עכשווית הקושרת בין אמנות לאופנה, בדימויי גוף נשיים  וביחסים  בין גוף, צורה וחומר. הפסלים שלה עשויים מחומרים שונים כמו ברונזה, פולימר, אפוקסי, בטון וחימר.

יצירותיה מספרות את קורות חייה שמכילים טרגדיה משפחתית. לפני 15 שנים שכלה את בתה בת ה-19 ממחלה ממארת. האובדן הנוראי הוביל אותה ליצירה האמנותית, בה מצאה פורקן לכאבה.

יצירה של אניטה בירקנפלד צילום דן בן ארי

הקשר בין גוף-בגד-פסל בעבודותיה מבטא את העימות שלה עם אובדן וגעגוע, אך מכיל גם את היופי שהיא מוצאת בחיים. הפסלים האבסטרקטיים שלה מציגים בגדים נקיים מעיצוב עם קווים מופשטים המולבשים על דימויי גוף מעוותים שהיא יוצרת – כמו פסל של מעיל ללא גוף. המשחק בין היעדרות לנוכחות, נקשר להתמודדות עם אובדן אדם קרוב שאינו נוכח יותר בגופו, אך דמותו ממשיכה להתקיים בתודעת הקרובים. פסליה הם עדות לקשר ההדדי בין מה שהיה לבין מה שלא יחזור. בירקנפלד מצליחה לתעל את הצער שלה ליצירה אמנותית שמיתרגמת ליופי, עוצמה וביטוי של חיוניות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן