הומור של צפרדעים

תערוכת יחיד - עמנואל זוהר
יצירה של עמנואל
יצירה של עמנואל זוהר

פתיחה חגיגית: מוצ"ש 8.12.2018 בשעה 20:00

בגלריית הציפור הכחולה

רח' רוטשילד 75, פתח תקוה

אוצרת :שרה רז יו"ר עמותת אמני פתח תקוה

באחד הביקורים שלי בתערוכת צוות גמלאי צבא, פגשתי אמן שהקרין מיד מיוחדות- אכן הזוהר פרץ מדמותו של עמנואל זוהר. לפני שהתייחסתי ליצירתו פגשתי אדם ערכי ,שניסיון חייו רב הפעלים מקרין מכל מילה היוצאת מפיו. מתייחס בנוסטלגיה מלאת רגשות לימי ילדותו בפתח תקוה. הוא מספר את סיפור חכמת החיים שרכש ,בסיפורי ילדים מלאים משלים ומוסר השכל , תוך שהוא מנצל את כישוריו האמנותיים ויוצר ממלכת חיות מיניאטורות. ממלכה כזו שבה הוא מצליח להעביר מסרים חשובים כאלגוריה לחיי אדם. הוא מעביר את חוויות הנעורים שלו, ורואה בכך אפשרות יצירתית לספר את סיפוריו באמצעות דמויות קטנות וסימפטיות, עשויות זכוכית מותכת ובדיל, ולהמחיש דרכן מצבים אנושיים — חוויות, מסעות, אהבות, שאיפות, אכזבות ואפילו מעשי קונדס. עמנואל מצליח בכישרון רב לקחת  חומרים קשים,  תרתי משמע, בחומר ובאפיזודות של החיים וגורם להם להישמע לו להגמיש אותם ולעשותם זורמים ורכים.

באמנות נהוג לעיתים להשתמש במושג "האנשה". האנשה היא פעולה של ייחוס תכונות אנושיות לדבר מה שאינו אנושי. חיות, חפצים ודמויות מדומיינות. עמנואל יצר את ממלכת הצפרדעים ולא סתם בחר את הצפרדע כמושא יצירתו, הוא הרעיף עליה כיד הדמיון הטובה עליו.

בתרבויות השונות פעולת האנשה של צפרדעים , היתה לטקס קדוש. בתרבות המצרית הגיעה לדרגת אלילות כשהיתה אפילו אלת צפרדע חכאט. הצפרדע היתה לסמל פריון , במיתולוגיה היונית הצפרדע היא סמל חשוב של פוריות ומסמלת את מעגל המוות והתקומה מחדש .בתרבות האסיאתית מוצאים את הצפרדע כסמל של מזל, המיוצג עם כסף, זהב או מטבעות בפה. רוח הצפרדע צ'יינג-ואנג שנג קשורה לריפוי ומזל טוב בעסקים. בתרבות ההודית ,הצפרדע עומדת כחיה בעלת כוח המביא להצלחה, מיומנות ושינויים בחיים. באמזונס, יש כמה צפרדעים וקרפדות המייצרות הפרשות רעילות כדי להגן על עצמן מפני אויבים. הפרשות אלה גורמות להזיות בבני אדם ולכן הן חלק בלתי נפרד מהטקסים של האינדיאנים והשאמאנים. הפרשות מעור הצפרדע משמשות בתעשיית התרופות..

לצפרדע יש אצבעות גדולות, עור חלק ועיניים גדולות. לכן, יש לה כמה תכונות אנושיות. לכן, היא קשורה לעתים קרובות עם חוכמה וראייה רוחית.

בתערוכה זו מוצגות עבודות מיניאטורות של בעלי חיים: צפרדעים נמלים צבים ינשופים דמויות מואנשות העושות כל מה שבני אדם עושים: ספורט ,מוסיקה, אהבה,  רכיבה על אופנועים . חיות מואנשות המבטאות רגשות , יחסים  וחכמת חיים. עמנואל שעסק בטיפוח ילדים ונערים  מרקע קשה ,החל להתיך מתכת וזכוכית ולתת להם משמעות חדשה  משמעות של מעגל חיים . הוא יוצר יצורים קטנים כמו נמלים ,הנתונים למרמס חזקים מהם , והוא מצליח לגרום להם להמריא מתחום מלאכת היד ולעשותם אמנות.

עמנואל מפיח רוח ספורטיבית בנמלים כדי לחזק אותם אל מול פגעי החיים והוא יצר משחקים אולימפיים למעלה מ1000 נמלים משתתפים ביצירה אחת בה הן משמשות כספורטאיות, שופטות, קהל . הנמלים מצופות זהב כסף ונמלים שחורות מברזל.

עמנואל מכניס נשמה בחומרים קשים, וגישתו המיוחדת לילדים קוראת למשפחות לבוא לחוות חוויה מיוחדת במינה שלא תשכח במהרה.

עמותת אמני פתח תקוה מאחלת לעמנואל ביום הולדתו ה81 שפע בריאות שמחה והנאה והמשך יצירה פורה .

אנו גאים לארח יצירה כה מופלאה בגלריית הציפור הכחולה ושמחים להחזיר בן פתח תקוה לעיר מכורתו  לקבל אותו בין שורותינו כאמן חשוב, ולתת הזדמנות לקהל שוחר אמנות ליהנות מיצירתו.

 

נעילה: 5.1.2019

האמן בפייסבוק:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100008214218631

https://www.facebook.com/artglassemanuelzohar

שעות פתיחת הגלריה:

ימים שני שישי ושבת 11.00-13.00

ימים שלישי וחמישי 17.00-19.00

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

תגובה אחת

  1. מה שחשוב זה חוש ההומור. כל המתבונן במיניאטרות לא יכול שלא לחייך. מוכרחה לציין לשבח את הגלריה הציפור הכחולה. אוצרת נהדרת שונה מכל האוצרים והאוצרות שנתקלנו בהם עד היום. עיצוב יפה להפליא . שיתוף פעולה בנועם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר