אסתר ציבל – תערוכת יחיד

גלריית אספייס, ירושלים
ציור של ציבל
יצירה של אסתר ציבל

פתיחה חגיגית : יום חמישי , 28.6.2018 בשעה 19:00

גלריית אספייס 10 , רח' באר שבע 10 נחלאות, ירושלים

 "התחלתי לצייר בגיל 3 ומאז לא הפסקתי, כאמנית לגמרי אוטודידקטית, מטרתי תמיד הייתה לשמור על הקשר ביני לבין הנושאים כמה שיותר בזכות ורגישות, ותמיד ניסיתי להעביר למתבונן ביצירותיי את תחושת הפלא.

בחלק גדול מעבודותיי נושאים יהודיים אבל לא שייכים לקטגוריה של יודאיקה. אני מנסה להגיע לרבדים יותר עמוקים , לגעת ממש בנפש. ולא משנה אם אני יוצרת , ציור של פרחים , או הדפס אמנותי, המטרה היא תמיד להביא את הקהל לצלול יותר עמוק לתוך הנושא , ואולי לתת להם לגעת באלוהות שביצירה".

אחד הדברים שמשכו את אסתר ציבל במיוחד ליהדות היה הגישה היהודית לאהבה ונישואים, למשפחתיות, סוגיות הקשורות לבית כמרכז ההוויה היהודית. מרפא לכל מהמורה בדרך ניתן לפתור סביב שולחן הבית עם האוהבים סביבך.

"אני אדם מאוד  רומנטי, ודרך ציורי ניתן ממש לחוש זאת.. המסגרת התורנית לנישואים נראית לי הגיונית מאד, והדרך הטובה ביותר לוודא שהנישואים העתידיים של כך אחד יחזיקו מעמד. גם כללי הצניעות מוצאים חן בעיני – הם חשובים במיוחד בעולם של היום ואני מנסה להעביר את הטוהר בציורי דרך משיכות המיכחול הרכות, המדוייקות והצבעים החולמניים"
האמנית נולדה בעיר ליל, בצרפת בשנות החמישים, במשפחה מתבוללת / חילונית. אבל את  החוויה היא זוכרת, כילדה קטנה, מביטה בשמים המכוכבים, וכבר ניבטו  השאלות …

היא החלה לצייר בגיל שלוש, ולא הפסיקה לצייר מאז. ליצור צורות אחרות של אמנות רב תחומית (פיסול, תכשיטים, בובות) ואלו היו תמיד חלק מחייה.

מספרת ציבל:

"בגיל עשרים ושבע, התחלתי לשאול את עצמי שאלות רבות על משמעות החיים, ועל סופיותם … התשובה היא התעוררות, ההתעוררות של הניצוץ הקטן של אלוהים, שכולנו מכירים בתוכנו. זה יכול לקרות אחרי אירועים נוראיים, אבל ב"ה, לא הייתי צריך לעבור מבחנים נוראים כאלה, החזרה שלי באה אחרי סדרה של אירועים מוזרים, שגרמו לי להבין שיש השגחה אלוהית, ושהוא מתבונן ועוזר לנו כל הדרך, ואחרי 40 שנה, אני עדיין מתחבטת ותוהה על כך!

בעלי, מורה למתמטיקה, ואני, היינו מאותו רקע מתבולל, וכשנפגשנו היינו באותה נקודה של התעוררות, עם אותן שאלות, וצמאה לדעת יותר על השורשים שלנו, גדלנו יחד, ותוך כמה שנים כבר היינו חרדים בפאריס, בעלי לומד חלק בישיבתו של הרב רוטנברג, עם משפחה (2 ילדים באותה תקופה) על סמך תורה ומצוות.

ההשראה שלי בציור הלכה באופן טבעי לאבולוציה הדתית שלי, והנושאים של חתונות, שבתות, ילדים, נעשו מרכזיים באותה עת. אני לא רואה שום קושי בתשובה שלי, חוץ מהמרחק שהוא יצר עם המשפחה שלנו שלא הבינה אותנו.

התקשרנו לחב"ד, שהפילוסופיה היהודית הרוחנית העמוקה שלה, בשילוב עם האהבה ללא תנאים ליהודי אחר, השפיעה עלינו מאוד.

עברנו לקנדה, שם היתה לנו השמחה להביא ילד נוסף, ובמשך 18 השנים האחרונות חיינו בברוקלין, ניו יורק, שם בעלי היה ראש המחלקה למתמטיקה בבית ספר צרפתי אמריקאי, ושם ציירתי בהרחבה, נפגשתי עם אמנים נהדרים שלימדו אותי, ושם למדתי סוף סוף בבית ספר לאמנות נהדר, שמחתי כל כך להגשים את החלום של ילדותי, להיות אמן מוכשר, להעביר את היופי של עולם האלוקים לאחרים, ולהישאר אישה דתית לחלוטין; אני מעזה לאמר שהייתי בין החלוצות בתחום הזה.

לפני שנתיים פרש בעלי לפנסיה, והחלטנו לעלות לארץ. בחרנו לעבור לצפת .אנחנו מרגישים כל כך מבורכים כל יום להיות כאן בצפת; בעלי לומד תורה ומלמד חסידות בכולל ואני מושפעת לחלוטין מצפון הארץ, מנופיה המרהיבים, ומשמי הקסם שלה!"

האמנית בפייסבוק:

https://www.facebook.com/esther.zibell

אתר האמנית:

http://www.estherzibellsart.com

 נעילת התערוכה: 19.7.2018

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך