תערוכה חדשה בגלריה תירוש – "חלומות הארץ המובטחת"

האמן הגיאורגי זורב מרטיאשווילי Zurab Martiashvili
תמונת זורב מרטיאשווילי
זורב מרטיאשווילי Zurab Martiashvili

תערוכה חדשה בגלריה תירוש  – "חלומות הארץ המובטחת"

 של האמן הגיאורגי – המשלב אומנות נאיבית, אגדות, מסורת ופנטזיה

זורב מרטיאשווילי Zurab Martiashvili

אוצר: דורון פולק.

פתיחת התערוכה   12.1.2017  נעילה  27.1.2017

 ביום שישי ה 20.1.2017- החל מהשעה  11:30יתקיים אירוע חגיגי בנוכחות האמן ובהשתתפות אורחי כבוד: אלקסנדרה ג'ישקריאני – קונסול של מדינת גיאורגיה בישראל,  מנאנה דומבדזה – מהשגרירות גיאורגיה, בתו של סופר גיאורגיאני האגדי  נודר דומבדזה וגבריאל מירילשווילי – יו"ר של קונגרס העולמי של יוצאי גיאורגיה

 גלריה תירוש – כיכר דה שליט רח' חבצלת השרון 36 , הרצליה פיתוח  טל  . 0 9 – 9 5 5 0 5 1 8   שעות פתיחה א-ה 10:00 – 18:00 שישי 10:00 – 14:00

 זורב מרטיאשווילי / ייחודו של צייר פורטרטים גיאורגי מעולה 

ציוריו הפנטסטיים של זורב מרטיאשווילי, צייר גיאורגי וירטואוז של פורטרטים רבי הבעה, משלבים בתוכם אהבת אדם וערגה לסיפרי המסורת היהודית. הומור רב ניבט מפניהן של שלל הדמויות הקלאסיות, שהאמן מצייר בנאיביות מיומנת, הומור היוצר מבטי אמפאטיה וחיוביות הכובשים את לבו של הצופה בהן.

זורב מרטיאשווילי מייצג נאמנה את מסורת הציור הגיאורגי, שהוא חלק מהאמנות המקומית המבוססת על סיפורי פולקלור עממי. הסגנון הנאיבי מחובר למאגר זכרונות הילדות של האמן. את האמנות הנאיבית מקובל לאפיין בסצנות אידיאליות מחיי היומיום, עלילות המאדירות את התמימות ומשלבות בה קווים פשוטים וצבעים מרהיבים מלאי חיוניות. ציורים אלה הנם פיגורטיביים ביסודם וניתנים להבנה ללא מאמץ. זורב מרטיאשווילי מפליא לעשות שימוש בז'אנר זה ולהעלות את ציורו לרמה איכותית גבוהה ואמפאטית לעיניו של הצופה בו.

 חגי ישראל המטובלים במנהגים צבעוניים, באים לידי ביטוי בעבודותיו של זורב מרטיאשווילי והוא נותן להם אינטרפרטציה ויזואלית מחודשת. כל הדמויות המצוירות משירות את מבטן אל הצופה, ועיניהן קרועות לרווחה לעברו. הציורים מלאי פרטים ושופעים בגוונים אוטופיים מרגיעים. נראה, כי האמן מתאר בציוריו את משאלות ליבו לקיומו של עולם חיובי ותמים, נקי מכל רע, מתעלם לכאורה מהאקטואליות המעיקה של חיי היומיום מסביבנו.

זורב מרטיאשווילי נולד כבן למשפחת האמן וקטנג מרטיאשווילי בשנת 1982 בטיביליסי בגאורגיה. הוא למד בבית הספר גיאו-ארט ואקדמיה לאמנות גבוהה בטיביליסי. משנת 2005 הוא מציג באופן מקצועי תערוכות בגיאורגיה וברחבי העולם. יצירותיו מפארות אוספים בניו יורק, לונדון, הולנד, גרמניה, רוסיה, פולין,  ישראל, צרפת ואוקראינה.

המוטיבים המסורתיים המשולבים בחיי ההווה מתזכרים את עבודותיהן הנאיביות המוקדמות של האמנים הדגולים פול קלה, פבלו פיקסו, גוגן ובישראל ראובן רובין או נחום גוטמן. ההשפעה מן הציור הכנסייתי הפרבוסלבי מעניקה נופך מיוחד לעבודות. בדיפטיך הקלאסי "תכשיטים בכחול" ניתן להבחין בשימוש המיוחד במוטיב האור הנוגה הניבט מפניהן של הנשים העטויות בתכשיטים. עניין מיוחד מעניק מרטיאשווילי לעיצוב בגדיהם של דמויותיו.

בתמונה העוסקת בחג החנוכה מציג האמן זוג הניצב לפני חנוכיה ומשתלב ברקע של העיר המצוירת ברקע ומשולבת באינטראקציה בין בני הזוג. דוגמא נוספת לפיתוח דרמטי ויזואלי מרנין וייחודי, ניתן לתזכר את היצירה המציגה את ארבעת האברכים נגני הכליזמר החוגגים בארוחה יהודית כשרה. לשיאו מגיע האמן בציור העוסק בחג הפורים.

בשנת 1995 זכה זורב מרטיאשווילי בפרס מיוחד של ארגון "גרין פיס" בתערוכת "הצל את הטבע". בסוף שנות ה-90 המשיך להציג תערוכות יחיד בטיביליסי ב"גלריה הכחולה" ובטיומן. בראשית שנות האלפיים הציג בגירונה בספרד, ביריד "יורו אסיה" בקייב ובחלל "קנבס לבן" בסינגפור. תערוכותיו האחרונות נערכו ב"תיאטרון רוסטבלי" בטיביליסי ובתערוכת "נפלאות הצבע" בז'נבה בשוויץ.

איילת אליעזרי

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך