מה לשכיר ולהגשת דו"חות למס הכנסה?

באילו מקרים גם שכירים חייבים להגיש דו"ח למס הכנסה
תמונה של אהוד
אהוד דבורה

"אני שכיר, אשתי שכירה והמעסיק מנכה לנו את המס בתלוש המשכורת. מעולם לא היה לי תיק במס הכנסה ואני גם לא רוצה שיהיה לי שום קשר לגוף הזה".

פעמים לא מעטות בחיי שמעתי את המשפט הזה או דומה לו משכירים שבאו אליי לייעוץ. חשוב מאוד להבהיר שישנם שכירים שדווקא חייבים בהגשת דו"ח למס הכנסה, ולמעשה עוברים עבירה פלילית באי-הגשתו. העונש על עבירה זו על פי החוק הוא עד שנה מאסר וקנס. לעיתים לאחר הגשת הדו"ח יש לשלם תוספת מס, ולעיתים מקבלים החזרים.

נכון, אפשר לטמון את הראש בחול כמו בת יענה, או להבין שלמרות העובדה ש"אני שכיר כל חיי", ש"אין לי תיק במס הכנסה", למרות העובדה ש"מס הכנסה בכלל לא ביקש ממני להגיש דו"ח" – ייתכן כי חובה עליי להגיש דו"ח שנתי למס הכנסה.

במאמר זה אבקש לפרט באילו מקרים גם שכירים מחויבים להגיש דו"ח למס הכנסה:

אם מחזור המכירות של ניירות ערך במהלך השנה היה מעל 803,520 ₪. לצורך הבהרה, אם אדם החזיק בניירות ערך סכום של 100,000 ₪ והחליף את כל מניותיו 9 פעמים במהלך השנה, הרי המחזור הוא 900,000 ₪ ואין זה משנה אם היו לו רווחים או הפסדים מהמכירות.

אדם חייב במס אם מכר דירה או נכס, אם מכר זכות במקרקעין או שעשה פעולות באיגוד מקרקעין שאינן פטורות ממס ולא שילם מס בשיעור המרבי. לאחר תיקון חוק מס שבח הפכו רבים ממוכרי הדירות לחייבי מס שבח, כמו כן ישנם אזרחים רבים שמכרו דירה להשקעה או שקיבלו במתנה או בירושה נכס נדל"ן או אפילו אחוזים בודדים מנכס כזה ומכרו את זכותם בנכסים אלו – רבים מהם אינם מודעים לכך, אולם חובה עליהם להגיש דו"ח למס הכנסה.

יחיד או בני זוג שלאחד מהם יש בשנת המס שליטה בחברה – מי שהחזיק לבד או עם קרוב (בן זוג, אח, אחות, הורה, הורי הורה, צאצא וצאצאי בן הזוג, ובן זוגו של כל אחד מאלו) לפחות 10% מהון המניות של חברה פרטית.

בני זוג החייבים בחישוב משותף של מקור הכנסה משותף ולא עומדים בקריטריון של סעיף 66 לפקודה.

מי שמס הכנסה אישר לו פריסת פיצויים, גם אם של אחד מבני הזוג, חובה להגיש דו"חות במשך כל תקופת הפריסה.

מי שהכנסתו כללה שכר ספורטאים.

מי שהייתה לו, לבן זוגו או לילדו במהלך השנה זכות בחבר בני אדם תושב חו"ל. ומי שהיו לו בחו"ל נכסים או חשבון בנק ששווים 1,850,000 ₪ ומעלה.

הכנסה ממשכורת, אם עלתה על סך 641,000 ₪ ברוטו לשנה.

הכנסה ממשכורת למי שטרם מלאו לו 18 שנים בתחילת שנת המס, אם ההכנסה עלתה על סך 78,070 ₪ ברוטו לשנה.

אם ההכנסה ממקורות שונים הייתה גבוהה מסך 803,520 ₪ לשנה.

מי שהיה חייב להגיש דו"ח בשנה קודמת חייב גם בשנה שלאחריה, אלא אם כן פקיד השומה פטר אותו או שהיה חייב להגיש רק משום שבחר לדווח על הכנסה משכירות שלא על פי סעיף 122 (מס של 10% מכל דמי השכירות).

מי שהייתה לו הכנסה משכירות, אם לא שולם עליה מס של 10% לפי סעיף 122; ואם הייתה גבוהה מסך 333,000 ₪ לשנה גם אם שולם עליה 10% מס.

מי שהייתה לו הכנסת חוץ גבוהה מסך 333,000 ₪ לשנה, גם אם שולמה מקדמה בדיווח מקוצר או שנוכה ממנה מלוא המס במקור. הכנסת חוץ זו הכנסה שהופקה או שנצמחה בחו"ל, אבל גם מכירת ניירות ערך של חברה תושבת ישראל הנסחרת בבורסה בחו"ל.

מי שהייתה לו הכנסה מריבית מדמי ניכיון ומהפרשי הצמדה, אם היו לו רווחים בסכום העולה על 636,000 ₪.

מי שהייתה לו הכנסה מקצבת חוץ, לדוגמה אדם שעלה לארץ ומקבל קצבה בשל עבודתו בחו"ל בסכום העולה על 333,000 ₪.

לסיכום, גם אם אתם שכירים כדאי שתבדקו האם אתם חייבים בהגשת דו"ח למס הכנסה. מאוד לא נעים, בלשון המעטה, לקבל ממס הכנסה מכתב שמודיע שביצעתם עבירה פלילית ומאיים בקנסות ומאסר. אם מתעורר בכם הספק באשר לחובתכם בהגשת הדו"ח מומלץ לפנות ליועץ מס ולקבל מענה.

*

כתובת הדוא"ל של כותב המאמר:

dvoraoffice@gmail.com

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

23 תגובות

 1. אבל המאמר ממש הדהים אותי. ממש לא ידעתי על כל זה. ואני חושבת שכמעט אף אחד לא שמע על זה.

  1. החוק קובע שאם לאדם ביחד עם קרובו יש שליטה בחברה. לצורך העניין 10% ומעלה ממניות החברה הוא נחשב לבעל שליטה. בעל שליטה חייב בהגשת דו"ח אישי למס הכנסה ללא כל קשר להכנסות החברה לרווחיה או הפסדיה.

  1. במכירת נכס מקרקעין אם המכירה חייבת במס ולא שולם המס המקסימלי יש חובה להגיש דו"ח למס הכנסה.
   משנת 2014 רק מכירה של דירה יחידה פטורה ממס ולכן אם נמכרת דירה שנייה או חלק מדירה שנייה המכירה חייבת במס שבח וכן יש חובה להגיש דו"ח למס הכנסה.

  1. אם יגלו תאלץ לשלם את המס + ריבית והצמדה. בנוסף יהיה קנס שמקרים כאלו בדרך כלל מוותרים על כולו או על רובו בהתאם לנסיבות.
   נכון להיום רשויות המס שואבות מיידע ממערכות ממשלתיות רבות ולעיתים הדברים נודעים כתוצאה מסריקות של מערכות מיידע אלה.

  1. אנחנו כאזרחים לא יכולים אף פעם לדעת הכל ולכן נעזרים בבעלי מקצוע שיודעים. אם זה עו"ד במכירת דירה ואם זה מכונאי לתיקון הרכב, ואם זה טכנאי מחשבים או חשמלאי ועוד בעלי מקצוע בתחומים שונים שלהם יש את הידע המומחיות בתחום.

  1. הסכומים מתעדכנים אחת לשנה ומתפרסמים בחוברת דע את זכויותיך של רשות המיסים

  1. הסנקציות הינן דרישה להגשת הדו"ח, קנסות ועיצומים כספיים בגין אי הגשה של הדוחות.
   מידי פעם מס הכנסה מכניסים נושא לבדיקה ומריצים במחשב שלהם ולקבוצה שעולה נשלחים מכתבים לקבלת פרטים (עשו את זה לפני כשנתיים לגבי מחזיקי מעל 2 דירות, לגבי מי שבחשבונו בוצעו העברות כספים בסכומים גבוהים, מי שתדירות הנסיעות לחו"ל גבוהה) אי אפשר לדעת איזה נושא יריצו במחשבים בעתיד על מנת לאתר חייבי מס וחייבי דיווח שלא דיווחו.
   אגב לגבי חלק מאלה שנדרשו להגיש דוחות בעקבות הדרישה התברר אחרי שערכנו את הדוחות ששילמו מס עודף והם קיבלו החזרי מס.

 2. קיימת אפשרות שאם במס הכנסה יחשבו שהיה חייב בהגשת דוחות גם לשנים הקודמות הוא יתבקש להגיש דוחות גם לשנים אלו.
  זה לא אומר בהכרח שיתבקש לשלם מס לעיתים לאחר הגשת הדו"ח מתברר שמגיע החזר מס היות ולא נוצלו כל הזיכויים הניכויים וההטבות עפ"י החוק.

 3. אבל כעת עם הבעיות שיצרה הקורונה זה בינתיים לא רלוונטי

  1. אביגד שלום
   הכתבה הייתה נכונה למועד כתיבתה בשנת 2018 ואומנם יש שינויים בעיקר בסכומים אבל המהות של חובת הגשת דו"חות ע"י שכירים לא השתנתה.
   להערכתי היות והמדינה תחפש מקורות מימון למענקי הקורונה ולגרעון שנוצר בתקציב יש סיכוי שבמסגרת חיפוש מקורות יטפלו גם בשכירים חייבי דיווח שלא דיווחו.

 4. אין ענין של התיישנות במקרים האלו? למשל אם מס הכנסה מגלה ששכיר צריך להגיש דוח לשנת 2012 – האם מותר לו לחייב את השכיר להגיש את הדוח או שחלה התיישנות?

 5. התיישנות מתחילה מרגע שמגישים דו"ח שאדם חייב בו. כל עוד הדו"ח לא הוגש למעשה אין התיישנות. מניסיוני מס הכנסה בדרך כלל לא נוהג לבקש דוחות מעבר ל- 10 שנים אבל זהו רק נוהג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך