בנקאות נבונה

תשלומי העמלות נתונים למשא ומתן עם הבנק
תמונה של יגאל
יגאל דודזון

בימים האחרונים פרסמו הבנקים את רווחיהם. חלק ניכר מהרווחים הללו הם תשלומי העמלות שנגבים מהלקוחות בנושאים שונים. כמו בכל עסק תלוי מי הלקוח – יש המשלמים מחיר מלא, יש הנהנים מהנחות ויש המקבלים פטור.

חשוב לזכור – במעמד פתיחת חשבון, הלקוח נמצא בעמדת יתרון מאחר שהבנק רוצה אותו, ולכן כבר כאן יש להתחיל את המשא ומתן בנושא. זוהי בנקאות נבונה.

העמלות מחולקות לנושאים שונים ולמוצרים שונים שאיתם אנו עובדים בבנק. דוגמה למוצר הוא חשבון העובר ושב שאליו נוספות עמלות אחרות כמו שִחזור מסמכים, ביטולי המחאות, תשלום בגין מיסים, קנסות, חשמל, עמלות מטבע זר – קנייה ומכירה, עמלות ניירות ערך – שמירת תיק, קנייה ומכירה של הנייר.

אין לשכוח את העמלות בגין הקצאת מסגרת אשראי – לקוח פרטי ועסקי. וכן חשוב להוסיף גם את עמלות כרטיסי האשראי.

לכל אלו מצטרפות העמלות בגין ההלוואות השונות. החל מהעמדת הלוואה דרך לוח הסילוקין ופירעון מוקדם. העמלות הגדולות בנושא זה הן עמלות המשכנתאות. באלו יש לכלול את כל הנלווים כמו מיסים בגין רישום, שמאות, ביטוח חיים.

אז מה עושים?

חשוב לדעת כי ניתן לקבל הנחה אם הנכם לקוחות פעילים הן בתזרים המזומנים והן במכלול הנושאים/מוצרים. הבנק בודק לקוח לפי הרווחיות שלו למערכת והיא בעלת משקל במתן הנחות או פטור.

לשם כך חשובה מאוד התקשורת שלכם כלקוחות עם הבנק. תראו לבנק כי אתם שולטים בחשבון ומנהלים אותו כראוי. עובדת היותכם לקוחות מעורבים תוסיף לתחושת הביטחון של הבנקאי, וכך יקל עליו לאשר הנחות אם אתם אכן זכאים להן. זִכרו – הנחה/פטור מעמלות היא לתקופה של עד שנה ויש לחדשן כל שנה.

לקוחות פרטיים – בִּדקו אם יש למקום העבודה שלכם הסכם עם הבנק שבו מתנהל חשבונכם. מן הסתם תזכו להטבות.

לקוחות עסקיים – חובה שיהיה לכם תזרים מזומנים שאותו תוכלו להציג לבנק. הדבר מעיד על שליטתכם בעסק. חשוב גם תחום העיסוק לקבל הטבות ייחודיות. לדוגמה – ייבוא ייצוא – ערבויות מכרז.

בנקאות נבונה תחסוך לכם כסף ותאפשר לכם שקט נפשי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. תודה על מאמר קצר אך חשוב ומלמד. אני מתקומם רק נגד דבר אחד – השימוש במילה מוצר. זו הטעייה, יכול להיות שאפילו הטעייה מכוונת מצד הבנקים.
  הבנקים לא מייצרים שום דבר. הם לא אופים לחם ולא בונים שולחנות. הבנקים נותנים שירותים פיננסיים (כמובן חשובים מאד) אבל לקרוא לכך מוצרים – בדומה לענפי התעשייה או החקלאות – זה גובל בטיפשות. כיוון שאינני חושב שהבנקאים טיפשים, המסקנה היא שיש כאן יותר משמץ של הונאה, כנראה מבית היוצר של משרד ליחסי ציבור זה או אחר. כי ממה נפשך – אם הבנק מספק "מוצרים" הרי שמגיעה לו עמלה גבוהה.

  1. יצחק שלום – תודה על הערתך – יש שיחלקו עליך ויאמרו כי הבנק מייצר כסף וכך מניע הכלכלה. בכל מקרה מקווה שמובנת הכוונה יש להתייחס להצעות הבנק כמו שיטוט בסופר לבחירת המוצר הנדרש לך.

 2. יגאל, תודה רבה על הפניית תשומת הלב והטיפים הקטנים , גדולים והחשובים להתנהלות מול אנשי המקצוע הבנקאים- אכן פרט חשוב הכח שיש לנו כלקוח לקבוע את התנאים מתחילת הדרך, בהחלט מידע מועיל ותורם "לחלוב" עוד מס' הטבות , הנחות, הקלות וכד'

 3. תודה יגאל על הטיפים שאתה נותן
  שהם שווים בהחלט כסף רב
  למדתי ממך שבהחלט צריך לבדוק עם הבנק את התנאים
  ובהחלט יש מקום למיקוח
  זה עובד ואכן חוסך לי כסף!

 4. הישראלים הם לא פראיירים, הם סופר פראיירים
  וזאת הבעיה

 5. מאמר מצוין! מענין, קליל והכי חשוב- תכלס מה לעשות עם זה.
  תודה רבה על המידע יגאל.
  ניכר שאתה מקצוען אמיתי (:

 6. נמשיך בישראל לשלם עמלות בנקאיות וריביות (מכל הסוגים) לא מוצדקות

 7. העובדים והמנהלים הסניי הבנקים נותנים שירות פחות טוב ולא נלחמים על שימור לקוחות כמן עם. בין היתר בגלל שלישראלים אין תודעת צרכנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן