מורה נבוכים בהשקעות (1)

אפשרויות החיסכון לגיל פרישה
תמונה של זיו
פרופסור זיו רייך

ההחלטה באיזה מוצר כדאי לחסוך לפנסיה, היא אחת ההחלטות הכלכליות המשמעותיות בחייו של אדם. אתחיל מהסוף – אין תשובה חד-משמעית באשר לשאלה "איזה מוצר טוב יותר?", מוטב לשאול איזה מוצר מתאים יותר. הבחירה בין האפשרויות צריכה להתבסס על בחינת כל מקרה לגופו.

במאמר זה אציג את אפיקי החיסכון הקיימים, ממה הם מורכבים, מה ההבדלים ביניהם, ועל מה יש לשים דגש בבואנו לבחור את הגוף שינהל את כספנו.

שלושת המקורות העיקריים של החיסכון לגיל פרישה הם: ביטוח לאומי, חיסכון פנסיוני וחיסכון פרטי.

החיסכון הפנסיוני, מבטיח את עתידו של העובד לאחר הפרישה ואת ביטחונו הכלכלי.

מהם המוצרים הפנסיוניים הקיימים? ישנם שלושה סוגי גופים פנסיוניים המנהלים את הכסף הפנסיוני: קופות גמל, קרנות פנסיה וחברות ביטוח. שילוב פנסיוני פירושו: הפקדת כסף פנסיוני (פיצויים ותגמולים) ביותר מסוג אחד של גוף פנסיוני. למשל: קופת גמל וקרן פנסיה, קופת גמל וחברת ביטוח, קרן פנסיה וחברת ביטוח, או שלושת הגופים גם יחד.

לכל מסלול פנסיוני (קופת גמל, קרן פנסיה, קצבה) יתרונות וחסרונות יחסית למסלולים האחרים. מטרת השילוב הפנסיוני לקבל תמורה גבוהה יותר להשקעה, על ידי פיצול התקציב הפנסיוני בין שניים או שלושה מסלולים, וניצול יתרונותיהם של המסלולים השונים.

הגורמים המשפיעים על הצבירה ברוטו/נטו לגיל פרישה: גיל, מין, שכר מבוטח, מס שולי, תקציב פנסיוני, דמי ניהול, עלויות ביטוח, תשואה נטו, מסים, קנסות פדיון, תקנון קרן הפנסיה, תנאי פוליסת הביטוח. כמו גם דיווחים אמינים, שקיפות, אפשרות לראות מצב חשבון אישי עדכני באינטרנט.

קרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים הנם מוצרי חיסכון פנסיוני המיועדים לחיסכון לגיל הפרישה. אולם קיימים ביניהם הבדלים, לדוגמה:

מנגנוני הביטוח – ביטוח הדדי של העמיתים בקרנות הפנסיה לעומת נטילת הסיכון הביטוחי על ידי חברת הביטוח בביטוחי המנהלים;

היקף הכיסוי הביטוחי – בקופות גמל כלל לא קיימים כיסויים ביטוחיים;

דמי הניהול;

באשר לכספים שנחסכו לפני שנת 2008 ישנם הבדלים גם באופן קבלת החיסכון בגיל הפרישה (תשלום קצבה חודשית או סכום חד פעמי).

בדומה לרכישת מוצרים או שירותים אחרים, גם איכות ניהול החיסכון הפנסיוני שונה ממנהל אחד לאחר, וזאת בין שבחר החוסך להפקיד את הכספים בקרן פנסיה, בקופת גמל או בביטוח מנהלים. לכל קרן פנסיה יש תקנון משלה וטבלת כיסויים ביטוחיים התלויה בגיל הצטרפות המבוטח, ומתנהלת באופן שונה בין קרן לקרן.

איכות הניהול באה לידי ביטוי בשישה פרמטרים: 1) יציבות ואיכות הגוף המנהל; 2) תשואה על ההשקעות; 3) דמי ניהול; 4) הרכב נכסים; 5) רמת הסיכון; 6) שירות הלקוחות וזמינות המידע.

השקעות: חברות הביטוח וקופות הגמל משקיעות 100% מכספי החיסכון בשוק ההון ונתונות לתנודתיות השוק באופן מלא. קרן הפנסיה משקיעה 70% בשוק ההון ו-30% באגרות חוב ממשלתיות מיועדות בתשואה ריאלית של 4.8%, כך שהתנודתיות נמוכה יותר.

דמי ניהול: קופות הגמל מורשות לגבות דמי ניהול של עד 2% מהצבירה; חברות הביטוח מורשות לגבות דמי ניהול של 4% מהפרמיה החודשית ו-1.05% מהצבירה; קרנות הפנסיה מוגבלות בגביית דמי ניהול של לא יותר מ-6% מהפרמיה החודשית ו-0.5% מהצבירה.

במאמר זה הצגתי בפניכם את המוצרים הפנסיוניים הקיימים בשוק. במאמר הבא אפרט בהרחבה על ההבדלים בחיסכון בין קרן פנסיה, קופות גמל וחברות הביטוח, ועל היתרונות והחסרונות שבכל אחד מהמוצרים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. שהוא כל כך רחוק, וכאשר אדם מבוגר כבר מאוחר מידי לשנות דברים שנקבעו לפני עשרות שנים,

  2. לא מבינה איך הממשלה מאפשרת מצב כזה. זה לא קשור לפוליטיקה. זה קשור לאי מקצועיות ולאי איכפתיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן