פראיירים לא מתים וגם לא מתחלפים

מבקר המדינה פרסם נתונים מדהימים על דמי הניהול
איציק אסטרייכר

כמעט לכל אחד בישראל יש כסף בקופת גמל, בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים. חיסכון בתכנית פנסיונית משמעותו, עבור רובנו, גם תשלום דמי ניהול. דמי הניהול שאותם מותר לגבות מפוקחים, ובחוק נקבעה תקרה לדמי ניהול מקסימליים. אבל האם חייבים לשלם את המקסימום? מה המשמעות של 0.1% פחות בדמי הניהול?

תקרת דמי הניהול בקרן פנסיה מקיפה חדשה היא 0.5% לשנה מהכספים שנחסכים בקרן, ועוד 6% מכל הפקדה שנעשית לקרן הפנסיה. מבקר המדינה מציג בדו"ח שפרסם בחודש שעבר בנושא "הסדרי הפנסיה במדינה" את הנתונים המדהימים האלה: 60% מכל החוסכים בחמש קרנות הפנסיה הגדולות בשוק (כמעט כולם חוסכים בקרנות אלו), שהם 2.3 מיליון חוסכים, שילמו בשנת 2015 את דמי הניהול המקסימליים או הקרובים למקסימום.

בקרן פנסיה ניתן להבחין בין שני סוגי חוסכים. "פעילים", כאלה המפקידים באופן שוטף בקרן והם גם מבוטחים, ו"לא פעילים", כאלה שהפקידו בעבר כספים אבל הפסיקו להפקיד בקרן באופן שוטף ואין הם מבוטחים עוד בקרן, פשוט יש להם כסף בקרן לגיל פנסיה. מבקר המדינה מציג ש-90% מן החוסכים הלא פעילים בחמש קרנות הפנסיה הגדולות בישראל שילמו בשנת 2015 דמי ניהול מקסימליים. המשמעות של דמי ניהול גבוהים פשוטה. פחות כסף בחיסכון וקצבת זקנה נמוכה יותר.

כדי להמחיש את המשמעות מציג מבקר המדינה את הדוגמה הבאה: אדם עבד 40 שנה, הפקיד כל חייו בקרן פנסיה ובעת הפרישה מצליח להגיע לקצבה חודשית בסך 5,000 ש"ח. אם היה מקטין את דמי הניהול המשוקללים (מההפקדות והצבירה) ב-בנקודת אחוז אחת במשך כל תקופת החיסכון, הייתה לו קצבה חודשית של כ-6,000 ש"ח.

אז לא הגיע הזמן להתעורר ולהפסיק להיות פראייר? זה בידיו של כל חוסך!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. כמובן חיסכון בדמי הניהול יגדיל משמעותית את הסכום שיקבל החוסך בעת הפרישה.

  1. צודק מאוד. מאחר והדבר כה משמעותי חשובה מאוד מעורבות החוסך

 2. במי להיעזר?
  רובנו חסרי הבנה וידע בתחום
  ואם יועץ, אז עוד אחד שיעשה עלינו סיבוב?

  1. מאחר והנושא חשוב כל כך כדאי מאוד לקחת אחריות ואם אין לחוסך ידע מספיק אז שיתייעץ עם בעל מקצוע. בעל מקצוע שברור כמה החוסך משלם לו והכול על השולחן

 3. את הפתרון לאזרחים המדינה צריכה לפתור. המדינה הרי נועדה לסייע לאזרחים שלה.

  1. נתן, גם אם זו המחשבה שלך ועד זו תהיה המדיניות של המדינה/ הממשלה המכהנת כדאי שכל אזרח במציאות הנוכחית ייקח את האחריות לידיו. מאחר והמציאות היא לא כפי שאתה מצפה כדאי לאמץ את הגישה אל תשאל מה המדינה יכולה לעשות למענך אלא מה אתה יכול לעשות למענך או במקרה של חיסכון פנסיוני, למען משפחתך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן