מה תפקידו של רואה החשבון?

מה ההבדל בין רואה חשבון למנהל חשבונות
רו"ח עורך חישובים
תמונה: freepik.com

על פניו, כולה עיסוק במספרים, לא? פשוט וקל…בעמודה הזו רווחים, בעמודה האחרת הפסדים, פה רושמים הוצאות ושם רושמים מיסים וזהו, האמנם?

האמת היא שהנהלת החשבונות קריטית להתקדמותו התקינה  של העסק שלכם, להתייעלות פיננסית, בחירת השקעות נכונות ונבונות ופתרון בעיות פיננסיות שפה ושם נתקלים בהן.
כלומר, אין ספק שהעבודה כוללת נתונים פיננסיים אך לנתונים הללו משמעות רבה מאד לניהול התקין.

רואה החשבון חייב להיות בעל הסמכה ממועצת רואי החשבון, הכפופה ישירות למשרד המשפטים, על מנת לקבל את הרישיון לעסוק במקצוע. חוק רואי החשבון מציב עוד מספר תנאים לקבלת ההסמכה.

מהי הנהלת חשבונות?

הנהלת החשבונות מתייחסת לרישום שיטתי ומפורט של כל סוגי העסקאות הפיננסיות של העסק.
ישנם סוגים שונים של הנהלת חשבונות החל בחשבונאות לעסקים קטנים וכלה בחשבונאות עבור תאגידים וחברות ממשלתיות.

החשבונאות מסייעת לעסקים לנהל מעקב שוטף אחר ההכנסות וההוצאות, תוך כדי ציות לחוקי המיסים וכך מתאפשר מידע שקוף אמין ונגיש על מצבו הפיננסי של העסק.
לדוגמא – משקיעים יוכלו להשתמש במידע, על מנת לקבל החלטות עסקיות שונות הנוגעות לעסק שלכם.

מה ההבדל בין רואה חשבון למנהל חשבונות

מנהלי חשבונות – עוברים קורסים של משרד העבודה ובסיומם עוברים בחינה. ישנן מספר רמות של הנהלת חשבונות. תפקידם לשמור על רישומים מלאים של הכסף שנכנס  או עזב את העסק.
מדובר בעיקרו בתפקיד אדמיניסטרטיבי חשוב בהחלט, מאחר והרישומים שלהם דרושים לרואי החשבון לצורך ביצוע עבודתם, אך האחריות המוטלת על כתפי מנהלי החשבונות, פחותה מזו של רואה החשבון.

רואי החשבון
– חייבים להיות בעלי השכלה אקדמית בתחום, משך ההכשרה שלהם ארוך ובסופה עליהם לעמוד במספר בחינות של מועצת רואי החשבון. מקצוע ראיית החשבון דורש הסמכה על פי חוק.
רואה החשבון אמון על איסוף, מעקב ותיקון התנהלות הכספים של העסק. הוא אחראי על הביקורות הפיננסיות, על הרישומים המדויקים, על התאמת דוחות הבנק, חישוב תשלומי מס והחזרי מס לאורך כל תקופת חייו של העסק
לרואי החשבון הרבה יותר סמכויות מאשר למנהל החשבונות. הם בעצם אחראיים על כל ההתנהלות הפיננסית של העסק ובעלי ידע רחב בכל התחומים הקשורים למיסוי וחוקים. כלומר- גודל האחריות על כתפיו של רואה החשבון גדול הרבה יותר.

ישנם מספר דוחות עיקריים בהם עוסק רואה החשבון

דוח רווח והפסד מידע על הרווח וההפסד
דוח תזרים מזומנים  מדווח על המזומנים שנוצרו והוצאו במהלך פרק זמן מסוים. והוא בעצם הדוח המקשר שבין דוח הרווח וההפסד למאזן.
מאזן מה המצב הפיננסי של העסק בתקופה מסוימת

שמירה מדויקת עקבית ומעודכנת חשובה מאד לבריאותו של העסק ולצמיחתו.

מדוע חשובה הנהלת החשבונות לעסק

ביצועים – הרישומים הפיננסיים מסייעים לכם לעקוב אחר ההוצאות, הרווחים, החובות הנוכחיים או לחזות חובות עתידיים, תאפשר לכם השוואה בין רישומים קודמים לנוכחיים ולהתאים את התקציב שלכם על פי הרישומים

תקציב ותחזיות עתידיות -תקצוב ותחזיות עתידיות יכולים להיות לעתים מצב של לחיות או לחדול. לרשומים הללו ישנו תפקיד מכריע בתכנון נכון. מגמות ותחזיות עסקיות מבוססות  גם על הנתונים הפיננסיים הקודמים של העסק והם יהיו שימושיים ומותאמים אם ינוהלו על ידי רואה חשבון מוסמך.

הגשת הדוחות הכספיים -נראה לי שאין צורך להכביר מילים, מספר הדוחות שעסק נאלץ להגיש למשקיעים, לבורסות, לרשויות המיסים הוא אינסופי. עבודה נכונה של הנהלת החשבונות ושל רואה החשבון כוללת כמובן גם אותם.
חוקים – כמה חוקים יש, כמה תקנות…הנהלת חשבונות אחראית תוכל לדאוג לכך שהעסק שלכם יהיה חף גם מטעויות הקשורות לציות לחוק.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן