ממה מורכבות קרנות פנסיה?

קצבת פרישה ומה עוד?
מטבעות בצנצנת
צילום: https://www.123rf.com/

קרן פנסיה הוא סוג של חיסכון פנסיוני שהמדינה מחייבת לעשות, בין אם אתם שכירים או עצמאים. מדובר על חיסכון וותיק ובולט, אשר מורכב מהרכיבים המרכזיים הבאים:

 

קצבה בגיל פרישה:

רכיב החיסכון בקרן הפנסיה, הוא הבסיס לקבלת קצבת פנסיה בזקנה – החל מגיל מסוים. "קרן פנסיה כללית" כוללת רק רכיב זה, אשר מכונה "פנסיית יסוד". בשונה מכך וכפי שרואים אצל רוב המבוטחים בפועל, יש גם קרנות פנסיה מסוג "קרן פנסיה מקיפה". קרן כזו, כוללת בנוסף לרכיב קצבת הפנסיה גם את רכיבי הביטוח שנתאר כאן בהמשך. הגיל שהחל ממנו זכאים המבוטחים לקצבת הפנסיה החודשית, הוא נושא מורכב מעט. מדובר לרוב על גיל 60 לכל הפחות או גיל מוקדם יותר (ואז הוא ילווה בהפחתת תגמולי הפנסיה). נקודת הייחוס המקובלת, היא מה שמוגדר בחוק כ"גיל הפרישה" – 67 לגברים ו-62 לנשים. חשוב לציין, שזה לא יהיה בהכרח גיל זה – ניתן לבחור במועדים לפניו או אחריו.

 

ביטוח למקרה נכות:

עוד רכיב מרכזי וחשוב בקרן הפנסיה, הוא רכיב ביטוח אובדן כושר עבודה. במקרה של אובדן כזה, אשר עומד בתנאים, מקבל המבוטח קצבה חודשית עד גיל פרישה. חשוב לציין, שמדובר בביטוח אבדן כושר עבודה שהוא מצומצם יחסית, לעומת ביטוחי אובדן כושר עבודה שעומדים בפני עצמם. ביטוח כזה במסגרת קרן הפנסיה לא מתייחס למקצוע ספציפי בו המבוטח עובד, אלא לאובדן כושר עבודה בכל מקצוע שהוא, אשר מתאים למבוטח. מצד שני, אם עושים בנפרד ביטוח אובדן כושר עבודה רחב יותר, יהיה כאן כפל ביטוחים מסוים. זאת, מאחר שרכיב אובדן כושר העבודה בקרן הפנסיה הוא חובה ומאחר שחיסכון פנסיוני הוא חובה.

 

ביטוח למקרה מוות:

קרנות הפנסיה מבטחות גם בביטוח "קצבת שארים". במקרה פטירה של המבוטח, הקרן תשלם לשארים קצבה חודשית או תשלום חד פעמי. ביטוח מסוג זה, נותן מענה למצבים שבהם אנשים שונים תלויים כספית במבוטח. רכיב זה בקרן הפנסיה איננו חובה בהכרח והמבוטח יכול לרוב לבטל אותו. כמו כן, ישנה בחלק מקרנות הפנסיה אפשרות, לבחור מי השארים אשר ייהנו מקצבה זו.

 

השקעות:

הכספים בקרן הפנסיה מושקעים בשוק ההון. הלקוח יכול לשלוט בכך במידה מסוימת באמצעות בחירת מסלול ההשקעה ושינוי שלו בהמשך, אם הוא מעוניין בכך. קחו בחשבון, שלשינויים כאלה יש מגוון השלכות שונות ומשמעותיות. זאת, לא רק בהיבט ההשקעות, אלא גם בהיבטים נוספים, כמו הכיסוי הביטוחי ודמי הניהול.

 

הבדלים בין שכירים לעצמאים;

חשוב לציין, שישנם הבדלים משמעותיים ולא מעטים, בין השימוש בקרנות הפנסיה אצל שכירים והשימוש בהן אצל עצמאים. לדוגמא, בנושא הפקדות של העובד והמעביד אצל שכירים, לעומת הפקדות עצמאיות כאשר מדובר על עצמאים. מבחינת רכיבי הביטוח, בביטוח פנסיוני של שכירים ישנו גם היבט של פיצויי פיטורים, שהוא נושא רחב בפני עצמו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן