בחינות הסמכה

מה זה בכלל?
אנשים נבחנים
צילום: pexels.com

בחינת הסמכה נערכת על מנת להסמיך בוגרי לימודים בתחומים מסוימים לעיסוק במקצוע. את הבחינות ניתן למצוא במגוון רחב של תחומים, אך חשוב בעיקר להיערך אליהם בצורה נכונה כדי לחסוך זמן ועוגמת נפש. קבלו את כל הפרטים

לא מעט פעמים יוצא לנו לשמוע את הביטוי "בחינות הסמכה" ולא תמיד ברור למי הבחינות האלה מתייחסות. בפועל מדובר על השלב האחרון בתהליך ארוך של הכשרה והסמכה, והוא רלוונטי עבור קהל יעד מגוון. יש המון תחומים שבהם הצלחה בבחינות מן הסוג הזה היא תנאי להשתלבות במקצוע. בנוסף, כמעט לכל הבחינות יש מאפיינים דומים שאותם כדאי להכיר כדי לחסוך זמן והוצאות מיותרות על בחינה חוזרת.

כפי שניתן להבין מתוך השם, בחינת הסמכה למעשה מסמיכה אדם מסוים לעיסוק פרקטי במקצוע שאותו למד. הבחינה היא בדרך כלל על בסיס שאלות אמריקאיות ("מבחן רב-ברירתי") והיא נחלקת לפרקים שונים לפי אופי המקצוע. בבחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין למשל יש 5 פרקים עם 20 שאלות בכל פרק, וסך הכל 100 שאלות שכל אחת מהן שווה נקודה.

מה מאפיין בחינות הסמכה שונות?

הנושאים במבחנים נבחרים על ידי ועדה מקצועית והם אמורים לבדוק את הידע של המועמד ואת היכולת שלו להשתלב בתחום. אם נמשיך עם הדוגמא של בחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין, שהיא כמובן מהנפוצות והבולטות בארץ, נמצא שרשימת הנושאים כוללת בין היתר התייחסות לסדר הדין האזרחי, בתי המשפט, דיני הוצאה לפועל, דיני תאגידים, דיני מקרקעין וניסוח חוזים. במילים אחרות, כל עורכי הדין לעתיד עוברים את אותה בחינת הסמכה וזאת בלי קשר לתחום שבו בחרו להתמחות.

לצורך השוואה, בחינת הסמכה של הרשות לניירות ערך עוסקת בסטטיסטיקה ומימון, בכלכלה וחשבונאות ובאתיקה מקצועית ודיני ניירות ערך. בחינה של חברות הייטק עוסקת בנושאים כמו מחשבים, הנדסה ופיתוח ויש אפילו בחינות הסמכה של גוגל שנועדו לבחון את הידע בשיטות המומלצות לפרסום מקוון. לחילופין, מבחנים מטעם הרבנות הראשית עוסקים בדיני הלכה, כשרות ובמסורת היהודית.

איך עוברים את בחינות ההסמכה?

כל מבחן הסמכה נכתב ונערך על ידי גוף אובייקטיבי שמייצג את התחום. המבחנים זהים לסטודנטים באוניברסיטה, במכללות, בקורסים מקצועיים, בקורסים מקוונים ולמעשה עבור כל מי שרוצה לקבל רישיון כדי לעסוק בתחום ההכשרה שלו. כמו כן, על מנת לשפר את הסיכוי להצליח במבחן ניתן לעבור קורס הכנה. טיפ נוסף הוא להשקיע מלכתחילה בלימודים עצמם כדי להתמודד עם האתגר.

לסיכום, יש הרבה אנשים שלומדים תארים מסוימים ובסופם צריכים לעבור מבחנים חיצוניים שמסמיכים אותם. המבחנים נכתבים על ידי גוף אובייקטיבי והם מועברים בצורה אחידה לכל המועמדים. הצלחה במבחנים מבטיחה קבלת רישיון לעיסוק בתחום מסוים וניתן לעבור קורסי הכנה מקצועיים כדי לשפר את הסיכויים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן