ההבדל בין לימודי חינוך "רגילים" לבין לימודי חינוך מיוחד

חינוך מיוחד דורש התמחות ייעודית
כיתה

תכנית לימודים בחינוך מושתתת בדרך כלל על בחירת מסלול ותחום התמחות. מסלול הלימודים מגדיר את סוג החינוך, בעוד ההתמחות מגדירה את המקצוע. חינוך מיוחד למשל דורש התמחות ייעודית ומכאן נגזרים שורה ארוכה של הבדלים

לימודי חינוך מכל הסוגים כוללים מגוון רחב של תכנים וקורסים. אלו תכניות לימוד עמוסות שמשלבות בין היבטים תיאורטיים ומעשיים. הן כוללות התנסות רבה ותכניות מסוימות מכילות שילוב בין מקצועות ונושאי לימוד. עם זאת, הסוגיה המעניינת ביותר מתייחסת להבדלים בין לימודי חינוך "רגילים" לבין לימודי חינוך מיוחד.

בחירות הסטודנטים במסלולי לימודי חינוך

ראשית, חשוב לציין שרוב תכניות הלימודים בחינוך מושתתות מטבען על בחירות שמתבצעות על ידי הסטודנטים. כל סטודנט נדרש לבחור מסלול לימודים ותחום התמחות. באמצעות בחירת מסלול לימודים הסטודנט למעשה מגדיר את סוג החינוך שבו הוא שואף להתמקד, בעוד בבחירת תחום התמחות הוא מגדיר את המקצוע.

בין התכנים שבהם ניתן להתמחות אפשר למצוא לצד חינוך והוראה גם פסיכולוגיה של החינוך, פיתוח תכניות לימודים, פסיכולוגיה, הערכת הישגים, יישומי מחשב, עיצוב סביבת לימודים חינוכית וכמובן גם חינוך מיוחד. מהרגע שבו הסטודנט בוחר להתמחות בחינוך מיוחד משתנים חלק מתכני הלימוד והקורסים הם באוריינטציה של המקצוע הזה בלבד.

הדומה והשונה בין מסלול הלימוד

על אף האמור לעיל, תכניות הלימוד הבסיסיות נשענות על תכנים פחות או יותר זהים. כל סטודנט לחינוך לומד למשל על התפתחות חינוכית ורגשית לילדים, על הכנת מערכי שיעור, על תיאוריות פסיכולוגיות-חברתיות של חינוך וכן הלאה. ההבדל בולט רק בשלבים מתקדמים יותר של הלימודים בדרך כלל לקראת השנה השנייה.

גם מבחינת תנאי קבלה אין הרבה הבדלים בין סוגים שונים של לימודי חינוך. תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה בכל מקרה לא קבועים, אלא נקבעים לפי שיקולי המכללה והביקוש הארצי. ברוב מוסדות הלימוד ניתן להתקבל נכון להיום עם בגרות בממוצע 80 ומעלה ועם ציון פסיכומטרי של 500 ומעלה. כמו כן, נדרש ראיון אישי ועמידה בפני ועדת קבלה.

משך הלימודים עומד על 4 שנים במסלולים שכוללים תעודת הוראה, או 3 שנים ללא תעודת הוראה. גם במסלולי החינוך "הרגילים" וגם במסלולי החינוך המיוחד מוענק תואר ראשון מסוג BA לבוגרים ללא תעודת הוראה, ותואר ראשון B.Ed לבוגרים עם תעודת הוראה.

אפשרויות תעסוקה ולימודי המשך

בוגרי תואר ראשון שבוחרים להתמחות בלימודי חינוך מיוחד יכולים להשתלב במערכות חינוכיות שונות. הם רשאים להציע את שירותיהם לגופי חינוך למוניציפאליים, לספק שירותי חינוך מיוחד באופן עצמאי או לעבור לחינוך הבלתי פורמאלי.

כל מי שסיים לימודי חינוך יכול להמשיך לתואר שני. הלימודים כוללים בדיקה מעמיקה יותר של תיאוריות חינוך, ובחינוך המיוחד הם כוללים מסלול עם ובלי תזה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

מבוא לתעמולה

עמדה פוליטית אי-אפשר לשנות, עלינו ללמוד לחיות יחד