אוניברסיטה יהודית

הגל האנטישמי העכור הפוקד את הקמפוסים
תמונה יצוגית
אנטישמיות באקדמיה

לאחד מבתי החולים המובילים בארצות הברית, "הר סיני" (Mount Sinai), יש היסטוריה מרתקת ורלוונטית מאוד לעם היהודי בימינו. ערך הוויקיפדיה מתאר את ההיסטוריה שלו כך: "בזמן ייסוד בית החולים בשנת 1852, בתי חולים אחרים בעיר ניו יורק הפלו לרעה יהודים, הן בכך שלא שכרו אותם לטיפול בחולים, והן בכך שאסרו עליהם טיפול במחלקות בתי החולים. הנדבן היהודי האורתודוקסי סמפסון סימסון (1780–1857) ייסד את בית החולים כדי לתת מענה לצרכיה של קהילת המהגרים היהודים הצומחת במהירות של ניו יורק. זה היה בית החולים היהודי השני בארצות הברית, אחרי בית החולים היהודי, שנמצא בסינסינטי, אוהיו, שהוקם ב-1847". היוזמה היהודית הזאת הניבה רווחים עצומים לחברה היהודית בארצות הברית. בבית החולים לא הפלו מטופלים יהודים ולא רופאים יהודים; המקצועיות המופלגת שרכש עם השנים עשתה אותו למוקד עלייה לרגל של המונים לא יהודיים בתקווה למצוא מזור בידי היהודים; כולם כינו אותו בית החולים היהודי וכך עלתה קרנה של יהדות אמריקה.

כיום חווה העם היהודי בעולם גל אנטישמיות רצחני והרסני. מלחמת "חרבות ברזל" בארגוני הטרור הנאצים-פלסטינים בעזה, ביהודה ושומרון ובלבנון, הצליחה לאחד פלסטינים ותומכי פלסטינים המצויים בשפע בכל רחבי העולם המערבי. הפגנות ענק הכוללות לעיתים מאות אלפי פורעים מדקלמים את המנון רצח העם היהודי והטיהור האתני של עם ישראל מארץ ישראל. כמעט שאין הפגנה פלסטינית שאינה מסתיימת באלימות. נוסף על הפגנות אלה, תומכי חמאס-ג'יהאד אסלאמי-דאעש-נאצים פתחו בסדרת רדיפות של היהודים בכל פינה בעולם. במקומות מסוימים מסמנים בתי יהודים, מוסדות ועסקים כהכנה לפוגרום הקרב ובא. בתי עלמין נהרסים ועליהם מציירים צלבי קרס, יהודים אינם מסוגלים להסתובב ברחובות בסימני זיהוי יהודיים ובמקרים אחדים הגיע המצב למקרי רצח של ממש. השלטונות המקומיים אינם מסוגלים לספק הגנה. חלקם, כמו מנהיגי בלגיה ובריסל, עומדים בראש מסע ההסתה נגד ישראל ונגד היהודים. קהילות היהודים בעולם בהלם מוחלט ובחרדה קיומית של ממש. עדות לכך היא העלייה בעלייה שנרשמה בחודשיים האחרונים – במאות אחוזים. איך ייתכן שעולים לישראל מגיעים בעת מלחמה תחת גשם של טילים הנורים ללא אבחנה על ידי הנאצים-פלסטינים? אף יהודי איננו רוצה להיפגע; איננו שאהידים ואיננו מקדשים את המוות. אם נגזרה עלינו צרה, הרי שנדע להתמודד איתה טוב יותר בארץ ישראל, במולדת העם היהודי ובסביבה מוגנת על ידי כוחות הביטחון הישראליים, ולא בעיר זרה אי שם בקצה העולם. זהו כנראה ההסבר לחידה כיצד יהודים עולים לישראל בעת מלחמה קשה.

ברור לנו כי לא כל היהודים יעלו לארץ ואף ישנם ישראלים רבים העוקרים את מקום מושבם לארצות המערב. אני ציוני נלהב והייתי רוצה שכל יהודי העולם יעלו לישראל, רפורמים וחרדים וכל יתר הגוונים. עדיין, אני סבור שלכל יהודי זכות יסוד אנושית לבחור את מקום מגוריו בכל נקודה בגלובוס. לכן, עולה השאלה כיצד נתגונן אם אנו יושבים במדינות הים ורשעים פלסטינים ותומכיהם רודפים אותנו. אני ממליץ לעצמנו לשחזר באופן עדכני יותר את מודל בית החולים הר סיני. קבוצה של תורמים יהודיים כבדי משקל עצרה את התמיכה באוניברסיטת הרווארד מפני שהסטודנטים היהודים נרדפים בה עד חורמה. קבוצה של חברות הייטק כבדות ביותר עצרו את הפרסום ברשת X של הילדון אילון מאסק, שנזעק לביקור בישראל כאש הבין את קנס המיליארדים שקיבל. בימים שהסביבה עוינת כל כך, על העם היהודי להקים לעצמו מחדש מוסדות יהודיים מוגנים כגון אוניברסיטה, בית חולים ומכוני מחקר. לשם כך ניתן לנצל את ההון המדהים של אותם ענקים התורמים ואנשי העסקים שכספם התפנה ממוסדות כמו הרווארד או רשת X האנטישמיים. הידע הטכנולוגי וההומניסטי מצוי בשפע, שכן מספר היהודים המלמדים במיטב המוסדות האמריקנים גדול לאין שיעור, ולבסוף סטודנטים יהודים וישראלים ישנם בשפע. דוגמאות כאלה כבר ישנן למכביר. למשל, המוסד להשכלה גבוהה "ישיבה יוניברסיטי" (Yeshiva University) הוא אוניברסיטה אמריקנית שבה יהודים וישראלים נמצאים בסביבה המוגנת ביותר. כיוצא בה הסמינר התיאולוגי JTS ובית המדרש לרבנים HUC.

נכון הדבר, זוהי נסיגה מסוימת לאחור, ואולי אף התנפצות חלום האינטגרציה של העם היהודי בחברה המקומית. אך עלינו להכיר בעובדה כי העולם משתנה. בלתי אפשרי לעצור שני מיליארד מוסלמים אנטי-ישראליים ואפילו אנטישמיים מלפלוש למערב ולכבוש אותו מבחינה תרבותית ופוליטית. אין זה מקרי שהדבר מעורר זיכרונות לא נעימים מן הגטאות. אך אם לא נדע להתארגן לא נוכל להתגונן. כעת אני ממתין לאוניברסיטה היהודית הראשונה שתקום עקב מאמר זה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

18 תגובות

 1. לא. לא להקים אוניברסיטה יהודית בשל מאמרך. מעמד היהודים באקדמיה, בעיקר האמריקאית, הוא אדיר. מה שיש לעשות הוא לגבש דרכי פעולה על מנת להתמודד עם הגל האנטישמי דנן. בכירי האקדמאים היהודים ביחד עם גדולי התורמים היהודים לאקדמיה בארה"ב חייבים ליצור גל נגדי, כולל באמצעים חוקתיים ומשפטיים כדי לעצור את הגל עד כדי פיטורי מרצים סוררים והרחקת סטודנטים איסלאמיסטים תוקפניים.

 2. כל הכבוד להתמדה שלך לנסות ולחזק ערכים ורעיונות חיוביים שכך כך נחוצים לנו בימים אלה

 3. אכן הגיע הזמן לאוניבגביטה שתהיה בין המובילות בעולם…
  Jus-jewish university

 4. התורמים היהודים, המרצים והחוקרים היהודים, והסטודנטים היהודם, בהחלט יכולים להשתלב ברעיון שלך.

   1. שירירא – אמת. את בטח מכירה את הביטוי מן הכתובה: והכל שריר ובריר וקיים…

 5. זה רק יהווה מוקד משיכה לאנטישמיות. ההיפך, להתפזר בין כל האוניברסיטאות ושם לנסות להשפיע ולהתמודד מול הגזענות

 6. ד"ר מעוז, בואו נקדיש עצמנו לפתרון הבעיות והשנאה בתוכנו. רק אחרי שאסון זה ירד מאיתנו, נטפל בשנאה החיצונית אלינו.

  1. עטרת ראשנו, זה לא מוציא את זה, אחוז בזה וגם מזה אל תנח ידך, הפעולה יכולה להיות סימולטנית ולא דווקא ליניארית… עם ישראל חי!

 7. לא סתם אוניברסיטה יהודית, אלא אוניברסיטה לכל העולם. והיום בעידןהאינטרנט, אפשר לךמד בכל השפות בכל העולם בצורה מקוונת כשהמוסד שוכן פיזית בישראל

   1. ליעקב, תודה על מאמר המעורר מחשבה ואני מאחל לנו שנדע לדון בתכניו בעזרת תכנים ולא בעזרת סיסמאות. יישר כוחך.
    ואולם, לגבי תוצרת הארץ כדאי שהקוראים ידעו שחלק מהאמצעים שירכיבו אוניברסיטה מקוונת וחדשנית, הם כבר תוצרת הארץ כמו שבבי אינטל, ושורשי התוכנות של הרשתות החברתיות, וכמה מהם הם פירות יצירתם של יהודים. עם ישראל חי ויוצר!

 8. אנטישמיות יש גם כאן
  כל יום אני רואה טוקבקים גלויים בכל האתרים
  של גולשים שכותבים: חבל לא השמידו אתכם בגרמניה
  תחזרו לאירופה אתם לא מתאימים לישראל
  וכן הלאה
  למרות שיש כאן אוניברסיטאות יהודיות

 9. יש לי בני משפחה בארצות הברית. הם אומרים שיש גילויי אנטישמיות ויש גם גילויים של אנטי ישראליות. אבל בסך הכל גם אישית וגם מוסדית הרבה יותר בעדנו מאשר נגדנו

  1. אכן כך. גם לנו יש משפחה בארה"ב. גם הם מספרים שהתמיכה בישראל עולה בהרבה על שלילת ישראל שבאה בייחוד מכיוון ריכוזי אוכלוסיה מוסלמית.
   גם רוב הצעירים, בעיקר אלו שמסתובבים באקדמיה, ישנו את דעתם הפרו מוסלמית כאשר יסיימו את הלימודים ויצטרפו לחיים האמתיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן