תלו אותנו בהקשר

מוסר, צביעות ואנטישמיות בקמפוסים היוקרתיים בארה"ב
תמונה של דבי
דבי קאופמן

"האם הקריאה לרצח עם של יהודים מפרה את קוד ההתנהגות של המוסד האקדמי שאת מובילה?" זה היה נוסח השאלה בשימוע מיוחד שערך הקונגרס האמריקני לנשיאות האוניברסיטאות המובילות בארצות הברית, שנערך בבית הנבחרים האמריקני במהלך השבוע האחרון. השאלה הופנתה לנשיאת MIT סאלי קורנבלות, והתשובה שלה לא איחרה לבוא. אודה על האמת, צפיתי בתשובתה לפחות שש פעמים ולא האמנתי. שפשפתי את עיניי ועדיין לא האמנתי. "זה מפר את המדיניות רק אם זה מכוון ליחידים ולא כקריאה כללית פומבית".

התשובה הייתה אמורה להיות "כן" או "לא", אך היא סירבה להשיב תשובה חד-משמעית. ניסיתי לנתח את התשובה הזו ולא מצאתי בעצמי את היכולת המוסרית, האתית, המצפונית להסביר או להפנים. לטענת קורנבלות היא לא שמעה קריאות לרצח יהודים בקמפוס, ואף ששמעה קריאות שיכולות להיות אנטישמיות, הן לא נכנסות להקשר של רצח יהודים.

נשיאה אחרת, ליז מגיל מאוניברסיטת פן, התייחסה גם היא לסוגיית ההקשר. הפרשנות שלה הייתה משמימה לא פחות, שכן מבחינתה בריונות ואלימות תלויות בהקשר שבו התרחשו. רק לאחר שחברת הקונגרס הקשתה עליה ודרשה ממנה להשיב בכן או לא לשאלה "האם קריאות לרצח עם של יהודים הם בריונות והטרדה?" – היא נאותה להשיב כי קריאה לרצח עם אכן יכולה להיות הטרדה.

השימוע הזה ובעיקר תוצאותיו הם תעודת עניות לחברה הדמוקרטית הנאורה, בעיקר בקמפוסים האמריקנים שמתיימרים להוביל חינוך יוקרתי, מתורבת ומשכיל. שנים שהעולם הדמוקרטי, הליברלי, החופשי נתלה על אותם קמפוסים יוקרתיים. חלומן של אימהות משכילות רבות הוא להצליח לשלוח את ילדיהן לקמפוסים היוקרתיים הללו באמריקה החופשית, בהנחה שמהם תבוא הגאולה הנאורה של העולם החופשי כמו גם ההצלחות הכלכליות. והנה האמירות שמתרוצצות בהם מאז ה-7 באוקטובר מעלות השגות עד כדי גועל לנוכח חוסר ההבנה, הבורות והקריאות לאלימות. כל זה די מזכיר את ימיה של גרמניה בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה.

הדבר מתסכל במיוחד לנוכח העובדה שאת הקמפוסים ה"נאורים" הללו מזינים לא מעט יהודים תורמים. מתסכל אפילו יותר לגלות שבסוף השימוע הנוקב נדחתה ההחלטה לחייב את מנהיגי הקמפוס באחריות להתעמת עם אנטישמיות, וזאת לאחר שעות ארוכות של שימוע שבהן התבקשו נשיאות האוניברסיטאות הרווארד, פן ו-MIT לספק תשובות לשאלות המחוקקים על מדיניות הקמפוסים נגד הסטודנטים שמתבטאים באנטישמיות ומעוררים מורא בקרב סטודנטים יהודים.

הנציגה הרפובליקנית של מדינת ניו יורק אליס סטפניק, שהיא עצמה בוגרת הרווארד, התעמתה במהלך השימוע עם נשיאת הרווארד קלודין גיי ושאלה אם הרווארד תנקוט צעדים משמעתיים נגד סטודנטים שמשתמשים בפומבי בביטויים "מהנהר לים" או "אינתיפאדה", שממש קוראים לרצח עם. נשיאת הרווארד, מבלי להתבלבל יותר מדי, ענתה שאכן מדובר בדיבורי שנאה, ואמנם הם מנוגדים לערכי הרווארד, אך הרוורד מחויבת יותר לחופש הביטוי, גם כשמדובר בדעות פוגעניות ומעוררות שנאה. כאן כבר נשמטה לי הלסת בתהייה עד כדי תדהמה. זוהי מי שעומדת בראש קמפוס יוקרתי כל כך, שאמורה להסיק גם מהעבר שלה עצמה – כנשיאה שחורה – שנאה מהי ובאיזו מהירות היא עלולה להפוך לרצח המוני.

כך או אחרת, ההתפרצויות האנטישמיות בקמפוסים בארה"ב כנראה שלא תיעלמנה מחר בבוקר, בעיקר לא לנוכח תוצאות השימוע, שלימדו על אדישות ואף התעלמות מהמתרחש בקמפוסים. הדיסוננס הזה בין החיבוק המדיני האמריקני לבין ההתנהלות האנטישמית בקמפוסים עלול, בסופו של תהליך, להוביל להתנגשות אלימה בין הציבור להנהגה ובין הציבור האמריקני לציבור היהודי, עד כדי סכנה ממשית ליהודים בארה"ב. כיצד על ישראל לנהוג בתקופה הזו? לא ברור, אך לבטח על ישראל להוביל חשיבה הסברתית אחרת בכל הנוגע לדעת הקהל העולמית, ובעיקר לא לשתוק לנוכח התעצמות האנטישמיות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. נכון. ההתבטאויות של שלוש ה"אקדמאיות" ההן מהוות שערורייה ומעידות על הנחייה של משפטנים מסיבות פנים אמריקאיות. זו לא בעיה של מדינת ישראל ואל לנו להתערב בכך. האמריקאים כבר עושים זאת טוב מאיתנו. עובדה. אם תעקבי אחרי החדשות מארה"ב בעניין זה תיווכחי בכך.
  ישראל צריכה להוביל מאבק גלובלי נגד האנטישמיות שרובה הפכה בדור שלנו לאנטי ישראליות. אבל לצער הרבים אין בממשלת ישראל מי שמוכשרים ומסוגלים להוביל מאבק מסוג זה. סמוטריץ' וסטרוק בטח לא מתאימים לכך. היחיד שמסוגל – ביבי – עסוק בהישרדות.

 2. מסכימה איתך, והדגש צריך להיות על הסברה משמעותית בעולם בכלל ובארה"ב בפרט. לא עושים מספיק. ככל שיש לנו יותר שרים כך עושים פחות.

 3. הערה- זה לא הכסף לבדו
  אנו מרבים לטעון שהכסף המוסלמי הנתרם למוסדות האקדמאים ברחבי עולם -מניע את ראשי המוסדות לתמוך באנטישמיות המופצת בקרבם, ולכך ניתן להוסיף את רכישת מועדוני הספורט והתקשורת הבין לאומית- אך מסתבר שיהודים גם הם תורמים רבות למוסדות אקדמאים ובכול זאת הכסף המוסלמי גובר!
  כי הבעיה נעוצה בתשתית האנטישמיות שרק מחפשת הזדמנות להרים ראש, כי הנצרות והאיסלם לא "יסלחו" לנו על העובדה שהם רק ספיחיה של הדת היהודית האולטימטיבית שאין דומה לה בהיסטוריה האנושית. ולכך מצטרפת הקנאה על ההצלחה היוצאת דופן של העם היהודי המסרב להיכחד, שחזר למולדתו בהצלחה מטורפת, ומספר פרסי הנובל שלו גבוהים באופן יחסי מובהק מזה של כל עם אחר בעולם.
  נראה שנצטרך לחיות עם התופעה אנטישמית עוד דורות רבים- גזרת שמים? או מופע חברתי סטנדרטי..

 4. מסתבר שדווקא באוכלוסיה הפרויקט אמריקנית גוברת האנטישמיות, וזה מדהים. הם הרי סובלים בעצמם מגזענות

 5. הסברה זה לא מספיק. חייבים לעבור לפעולות. היהודים בארצות הברית הנם עשירים וחזקים. ויש גם הרבה אוהדי ישראל. צריך להפעילם נגד שונאי ישראל כדי שיתקפלו

 6. נראה שיש שינוי בימים האחרונים לאור התגובות. חשוב מאוד להגיב, להסביר, להלחם בשקרים, להפיץ את האמת.

 7. מעניין מה היו עושים האמריקנים אם מישהו בגבול איתם היה יורה עליהם טילים ומחדיר רוצחים של ילדים וקשישים. ראינו בעבר הם הם הגיבו על פעולות קטנות בהרבה, ובידי כוחות שנמצאו במרחק יבשות מגבול ארצות הברית

 8. קטע הסיום שלך נכון אך לא יכול להתממש. בשיטה הישראלית הנוכחית כל מובילי המהלכים הביצועיים הנם עסקנים מהרמה הנמוכה ביותר, השכונתית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן