ושבו בנים לגבולם

בצל המלחמה עלינו לדאוג לעתיד האקדמיה הישראלית
תמונה של אבי
ד"ר אבי ביצור

כחודשיים חלפו מאז הטבח הנורא של השבעה באוקטובר. לצד הלחימה והשגת שני היעדים העיקריים: השבת החטופים ומיטוט חמאס, חובה עלינו לחשוב גם על ה"יום שאחרי" בכל תחומי החיים. עלינו לתכנן את שיקום עוטף עזה, להחזיר את רבע מיליון המפונים מהצפון ומהדרום לבתיהם, להקים מערכות חדשות ויעילות לטיפול בזמני משבר וחירום ועוד.

אחד מהתחומים החשובים הוא ההשכלה האקדמית בישראל. עלינו לאפשר לדור הצעיר ללמוד, להשכיל, להתפתח ובדגש על לימודים כאן בארץ. לנוכח גל האנטישמיות הגואה בעולם האקדמי, מתחזק הצורך לאפשר לכ-150 אלף ישראלים הלומדים מחוץ לישראל לשוב ארצה. יש לחזק את האקדמיה הישראלית ולמלא את השורות בהון אנושי מתוצרת מקומית, שהוא הבסיס להמשך קיומנו והצלחתנו בעתיד.

תחילת השנה האקדמית נדחתה לעת עתה, אולם כולנו תקווה שיעדי המלחמה יושגו בקרוב והאוניברסיטאות תפתחנה את שעריהן. עלינו לדרבן, לעודד, ולתמוך בטובי המוחות, שיהיו בעתיד שדרת הניהול, הפיקוד, התכנון והארגון של ישראל, ולאפשר להם להישאר באוניברסיטאות ובמכללות שלנו. לדעתי, זהו צורך לאומי של ממש. זה הזמן לפתוח סמסטרים מיוחדים, להגמיש את תנאי קבלה, להתנות תנאי התקדמות מוכחת בלימודים, ולהגדיל את מספר הלומדים בכיתות.

זו העת לצאת למסע ציבורי לאומי של הממשלה, מערכת החינוך, המועצה להשכלה גבוהה, האוניברסיטאות והמכללות, כולם יחד, תחת הסיסמה "ושבו בנים לגבולם". ראוי שסטודנטית ישראלית, שעתידה ללמוד לימודי רפואה באיטליה והגל האנטישמי מרתיע אותה, תישאר בארץ ותלמד כאן. נתאמץ להשאיר את אלו ההולכים לקורנל, לנפולי, להרווארד וכו' בתל-אביב, בר-אילן, בית ברל ומוסדות הלימוד האחרים.

אסור לנו בלחץ האירועים הקשים שאנו חווים שלא לחשוב על העתיד, וזה נכון שבעתיים לגבי האוצר הבלום שנמצא מחוץ לגבולותינו, מרגיש מאוים, ורוצה לחזור וללמוד בישראל. ראוי שנעשה זאת שעה אחת קודם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

25 תגובות

 1. בשביל להחזירם ארצה צריך שתהיה פה מדינה סבירה

 2. חשוב, אבל כדי שזה יתממש, צריך ליצור כאן מדינה שאקדמאים צעירים ירצו לחזור אליה. לפי הכיוון שאליו מדינת ישראל הולכת, זה לא נראה מבטיח.

 3. כל הכבוד. דברים כדרבנות. אבל איך מתגברים על סמוטריץ', גפני וגולדקנופף? לאן זורמים התקציבים?

 4. מדוע אנחנו מאפשרים לטובי ילדינו לנסוע לחול ומדוע אנו מקשים על תנאי קבלתם ללמוד בארץ??? חובה להניע תהליך בדור בנושא זה

 5. לחברה שלנו לא יהיה עתיד ללא חזרת כל הלומדים מחול לאוניברסיטאות ומכללות בארץ!!!

 6. עלינו לחשב מסלול מחדש לגבי לימודי ילדינו-לא עולה על הדעת שמיטב הנוער שלנו ישרך רגליו על אדמת ניכר!!!
  לימודים רק בארץ

 7. שאפו מאמר קצר שזועק זעקה גדולה-ילדינו הם ההון האנושי שלנו!!!!

 8. אני נגד הורדת רמה.אם מישהו מוכן לחזור ללמוד כאן, יקבל עזרה. אבל הנחות בציונים והנמכת דרישותת אקדמיות, בחיים לא

 9. להתגמש לתת לחבק
  הגיע הזמן שנגדיל כמות שלנו ומתוצרתנו

 10. אם אנחנו רוצים להיות חברה נאורה, אנחנו צריכים לתת הזדמנות לפתיחות באסכולות אחרות, ובטח לא להוריד את הרמה. ילמד כל אחד היכן שהוא רוצה

 11. אמן ואמן ההשכלה הגבוהה חייבת לשנות מדיניות וכיוון ודחוף

 12. אין שום צורך להתערב מי ילמד והיכן זה לא ליברלי לא דמוקרטי ולא צודק

 13. מסכים איתך
  אני אוהב שאתה מטפל בבעיה חשובות שרבים מתעלמים מהן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

דילוג לתוכן