חשוב ביותר לחזק את המערכת האקדמית בישראל

שביתת סגל המכללות
צילום של שי
ד"ר שי ענבר

בימים אלו מתקיימת, מתחת לרדאר הציבורי, שביתה בחלק מן המערכת האקדמית. זה כשלושה שבועות מתקיים מאבק של הסגל הבכיר ב-8 מכללות אקדמיות מתוקצבות. הסגל האקדמי הכריז על שביתה עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית בשל חוסר נכונות של האוצר לדון עם המועצה המתאמת של המכללות על תרגום ראוי של מסמך העקרונות שגובש לפני כשנה ולהפכו להסכם קיבוצי. בשלב זה הצדדים לא מגיעים להבנות, וישנו חשש ממשי לביטול הסמסטר.

עקב כך, הודיעו אגודות הסטודנטים ב-8 מכללות ציבוריות, כי גם הם יפתחו בשביתה ללא הגבלת זמן במחאה על השבתת הלימודים של הסגל הבכיר במכללות. רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אמר: "החלטנו להוריד את הכפפות, ולהפסיק להיות בני ערובה". נראה כי הסטודנטים מביעים הזדהות עם המרצים, אשר לא זוכים לתנאים שמגיעים להם, אך הם חוששים משום שאין משא ומתן אמיתי, ואם תימשך השביתה – יבוטל הסמסטר.

המועצה המתאמת של הסגל הבכיר במכללות קראה לשר החינוך, לאוצר, לות"ת ולור"מ לנהל עימה משא ומתן: "אנו קוראים לשר החינוך לפגוש את המרצות והמרצים – מי שמנגישים השכלה גבוהה לסטודנטים מכנרת ועד שדרות. מסתבר שהשר עסוק ב'שבירת' קרטל האוניברסיטאות ע"י חיזוק המכללות הפרטיות. כנראה שעבורו השכלה גבוהה היא לעשירים בלבד".

המערכת האקדמית בישראל – אחת המערכות החשובות ביותר במדינה, חברתית, כלכלית חינוכית וערכית – נמצאת במשבר מתמשך. המשבר הזה איננו נקודתי ולא נולד היום או בחודשים האחרונים. זהו משבר אשר שורשיו נעוצים בקיצוץ המסיבי שנעשה בהשכלה הגבוהה עוד כשנתניהו היה שר אוצר. המשבר הזה הוא תוצאה של תפיסת עולם בעייתית נאו-ליברלית של ראשי הקואליציה, נתניהו ובנט. על פי תפיסתם הכול צריך להיות מופרט (כמו באמריקה), כולל ההשכלה הגבוהה, והעובדים לא צריכים להיות מאורגנים כדי שלא יהיה להם כוח וקל יהיה לשלוט בהם.

המערכת האקדמית היא אחד הכלים המרכזיים למוביליות חברתית בישראל. הכלי המרכזי להכשרת עובדים מקצועיים במשק הישראלי בכלל. הכלי המרכזי בפיתוח ההיי-טק הישראלי, הכלי העיקרי לשימור עליונותה הטכנולוגית של ישראל על פני אויביה. היא אחד הכלים החשובים לשמירה על קשר עם הידע בעולם וקידום הידע בישראל. ואחד הכלים לביסוס מעמדה של ישראל בעולם כמדינה ליברלית וחופשית עם מערכת אקדמית חופשית ומתקדמת – הניצבת בשורה הראשונה בעולם.

בשל כל אלו חשוב ואף קריטי לשמור על מערכת אקדמית איכותית ומתפקדת, לחזק אותה ולא להחליש אותה ולהכפיף אותה לגחמותיהם של הפוליטיקאים.

בישראל יש שלושה סוגים של מוסדות אקדמיים כלליים: 8 אוניברסיטאות ציבוריות מתוקצבות, 22 מכללות ציבוריות מתוקצבות ו-12 מכללות פרטיות שאינן מתוקצבות. כשליש מהסטודנטים לומדים באוניברסיטאות וכשני שלישים במכללות. למרות זאת, יש פער משמעותי בין תנאי ההעסקה והשכר של מרצים באוניברסיטאות לבין אלו של מרצים במכללות (מרצים סוג א' ומרצים סוג ב'). הדרישות מהסגל הבכיר של המכללות הן רבות ולעיתים גבוהות משל עמיתיהם באוניברסיטאות. הדבר בא לידי ביטוי, למשל, בשעות הוראה רבות יותר במכללות, או בעובדה שסגל המרצים במכללות אינו זוכה לשנת שבתון כמו סגל המרצים באוניברסיטאות.

תנאי ההעסקה של הסגל האקדמי במוסדות ההשכלה הגבוהה בארץ מתחלקים לשני סוגים: סגל קבוע (בכיר) וסגל זמני (זוטר). הסגל האקדמי הקבוע במוסדות ההשכלה נע בין חצי לשליש מכלל סגל ההוראה במוסדות להשכלה גבוהה. לסגל הקבוע באוניברסיטאות יש קביעות וביטחון תעסוקתי, ואילו במכללות הוא מועסק כל השנה אך ללא קביעות והביטחון הסוציאלי רופף. לסגל הזמני, בכל המוסדות, כמובן, אין קביעות ואין כל ביטחון תעסוקתי. למותר לציין כי בשל כך התחלופה של הסגל האקדמי גבוהה מאוד. מה שפוגע במוסדות, בסטודנטים ובאיכות ההשכלה הגבוהה בכלל.

עצם העובדה שהשביתה הנוכחית היא רק של חלק מהמערכת – 8 מכללות מתוך 22, והעובדה שהשביתה היא רק של הסגל הבכיר ללא מרצים מהחוץ (שהם רוב המרצים), מלמדת על הצלחת השיטה של שר החינוך וראש הממשלה, שיטה דורסנית של הפרד ומשול ושל החלשת המערכת האקדמית והחלשת הסגל האקדמי בתוכה, על מנת להפחית עלויות ולשמור על שליטה!

על מנת למנוע פגיעה נוספת בהשכלה הגבוהה והתדרדרות של המערכת בכלל, חשוב לחזק את המערכת האקדמית. צעד ראשון בחיזוק המערכת הוא השוואת המבנה ותנאי ההעסקה של כלל הסגל האקדמי במוסדות ההשכלה המתוקצבים – אוניברסיטאות ומכללות כאחד. כמו כן, מרבית חברי הסגל צריכים להימנות עם הסגל הקבוע על מנת לשפר את המקצועיות והמחויבות למצוינות ולשיפור ההשכלה הגבוהה בישראל.

חייבים להגיע בדחיפות לסיכום עם המרצים על מנת לסיים את השביתה ולהציל את השנה האקדמית עבור אלפי הסטודנטים המושבתים בעל כורחם. חייבים להגיע לסיכום ארוך טווח עם המרצים כדי לשמור על יכולתם להשקיע את כל מרצם בקידום ההשכלה הגבוהה ובקידום דור העתיד של מדינת ישראל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

 1. אבל זה נכון בעיקר לסגל הלא קבוע. למרצים מן החוץ. שהם רוב המרצים. ממש תנאים משפילים שלא יתואר. מי רציני וירצה ללמד שם. ודוקא מי ששובת כיום אלה המרצים הקבועים שמצבם טוב יחסית.

  1. אני מסכים אבל צריך שינוי יסודי כי גם המרצים הקבועים לכאורה יכולים להיות מפותרים בכל רגע בכפוף לשימוע שהוא בד"כ הצגה. לצערי אני מדבר מניסיון.
   השביתה הנוכחית מלמדת בעיקר על חולשת המערכת כמכלול משום שכך רוצה הממשלה על מנת לשלוט. קל ליותר לשלוט על חלשים ומופרדים מאשר על חזקים ומלוכדים

 2. מסכים עם כל מילה שנכתבה על ידי ד"ר שי ענבר. על מרצי המכללות להילחם על זכויותיהם כאנשי אקדמיה ולמנוע אפליה בינם לבין עמיתיהם באוניברסיטאות. הסטודנטים המסיימים את הלימודים במכללות משתלבים יפה בשוק העבודה בהתאם לכישוריהם ואינם נופלים ממקביליהם באוניברסיטאות וזאת הודות להכשרתם בידי אנשי סגל איכותיים, הזכאים לשוויון זכויות תעסוקתיים. כדאי שהאוצר יפנים זאת ויאות לשבת לדיון פורה ובונה עם ועד ראשי המכללות השובתות,ויפה שעה אחת קודם. חבל על שנת הלימודים המתבזבזת בשל אטימות האוצר.

  1. צריך לתת למרצים לא רק לחיות אלא גם לשגשג ובכך לטייב את המערכת כולה ואת הסטודנטים שהם העתיד של המדינה. האוצר והממשלה צריכים להבין שההשקעה בהשכלה היא ההשקעה הטובה ביותר ופגיעה בהשכלה היא פגיעה כלכלית במשק.
   חבל שהראיה של האוצר היא קצרת טווח. מבט לעתיד יגלה את האינטרס של המדינה לקידום ההשכלה הגבוהה וזאת לא ניתן לעשות ללא טיפוח הסגל.

 3. ולא ממש דוג לחינוך.איך הוא מאפשר ממש התעללות במרצים של המכללות הציבוריות וגם של הפרטיות. בשום ענף אחר זה לא יכול לקרות. האחריות לכישלון של השר בנט.

  1. אכן כן, ההתיחסות אל הסגל האקדמי בכלל היא מאוד בעיתית ולא מאפשרת לקבוצת אוכלוסייה איכותי לתת את השרות החשוב האופטימלי לסטודנטים. חבל!

 4. ברובן אין דין ואין דיין. שום התחשבות במרצים. שום מחוייבות מינימאלית. ורוב המכללות האלה גם במצב כלכלי רעוע ואפילו היו רוצים להיות הוגנים לא יכולים. צריך פחות מכללות כך שתהיה להן יכולת להתקיים ולתת גם עצם למרצים.

  1. אני מסכים עם מה שאתה אומר אבל לא בטוח שהבעיה בגודל והפתרון הוא איחוד של מכללות. יכול להיות שזה חלק אך הוא קטן ושולי ולבטח לא יםתור את הבעיה.
   הכשל המרכזי הוא השיטה והתקציבים. לממשלה ולאוצר יש אינטרס לשמור את המכללות דחוקים בכסף. בצורה כזו השליטה היא מוחלטת. התקצוב הוא חסר ולכן המכללות נאלצות להעסיק בצורה פוגענית וללא זכויות.
   צריך להפנות יותר תקציבים לבנות סגלים קבועים ולאפשר עבודה לאורך זמן ובכך מחויבות ומקצועיות.

 5. והאקדמיה מתדרדרת
  וההנהגה של המדינה לא מתעסקת כבר מזמן באקדמיה
  העיקר שנתנו הכרה כאוניברסיטה לאריאל ותואר שני לבינתחומי. לדחוף אצבע לאקדמיה הממוסדת. ולהעמיד מולה המון מכללות שיקחו ממנה את כוחה.

  1. אכן בעיה שההנהגה אינה רואה את הדברים בצורה הראויה. אני לא חושב שריבוי זו בעיה מפני שיש הרבה שרוצים ללמוד וצריך להרחיב את אוכלוסיית הלומדים ולא להגביל, תוך שמירה על האיכות הראויה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך