"דוטורה הונוריס דה הרצליה"

תואר שלישי במרכז הבינתחומי
תמונה של דגני
ד"ר יצחק דגני

לתמיהתו של חלק מהציבור, המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה) בראשות כבוד שר החינוך נפתלי בנט, התירה בישיבתה השבוע (20 במרס 2018) למרכז הבינתחומי בהרצליה להגיש בקשה לוועדה מקצועית בין-לאומית לקבל היתר להענקת תואר שלישי, תואר דוקטור במשפטים. לא במתמטיקה. לא בכימיה. לא בפיזיקה. לא בכלכלה ואף לא במקצועות מתחום מדעי הרוח.

ידוע לכול ששכר הלימוד בבינתחומי גבוה בערך פי ארבעה משכר הלימוד באוניברסיטה "נורמטיבית", וכן שאל הבינתחומי פונים רבים שלא התקבלו, מסיבות שונות, לאוניברסיטאות. דהיינו הקריטריון העיקרי לקבלה לבינתחומי הוא יכולת הורי ה"סטודנטים" הללו לשלם את שכר הלימוד המופקע ולמלא את כיסיהם של בעלי המרכז הבינתחומי.

נוסף על כך, לא סוד הוא שמקצוע המשפטים הוא המקצוע האקדמי (גם זה בסימן שאלה) הרווי ביותר עד כדי כך שלמיעוט מעורכי הדין אין זמן לאכול, אך לרוב עורכי הדין, בעיקר בוגרי המכללות, אין מה לאכול. ועוד לא דיברנו על ירידת הרמה המקצועית של עורכי הדין בארץ. דבר שמאריך ללא צורך את משך ההליכים המשפטיים ומשית על המתדיינים הוצאות מיותרות.

אפשר גם להמשיך ולתמוה מה ייתן תואר שלישי לעורך הדין? האם הוא יהפוך לבריסטר טוב יותר? או אולי לסוליסיטור טוב יותר? – הרי רבותיי המשפטנים המלומדים, תואר שלישי, Ph.D, בעברית: "דוקטור לפילוסופיה", מוענק אך ורק למי שכתב עבודת מחקר ברמה ידועה ואף יצר ידע חדש בתחום התמחותו. מה לפרדיגמה זו ולבית היוצר לתעודות אקדמיות שמתנהל ב"בין-תחומי"?

ומה זה בדיוק "בין-תחומי"? הרי עצם השם נמצא מנוגד להענקת תואר שלישי למצטיינים במחקר בתחום אחד בלבד, שעוד הולך ומצטמצם ככל שמושגת התמחות ספציפית בנושא מסוים. דהיינו "חד-תחומי" באופן מובהק.

שמעתי פעם ויכוח בין שני אנשים שהיו חלוקים ביניהם בשאלה כספית כלשהי. כיוון שהם לא הגיעו לעמק השווה החלו לאיים זה על זה בפנייה לערכאות. פתח האחד ואמר: "לא כדאי לך לגרור אותי למשפט. עורך הדין שלי הוא מהגדולים בענף. אתה הולך להפסיד במשפט". ענה לו השני, תוך תנועת יד מושטת וסיבובית: "למה, מי אתה בכלל, לא כדאי לך להתעסק איתי, לי יש עורך דין דוקטור". אינני יודע אם המאיים הראשון באמת נבהל.

כל בעלי התואר השלישי המחקרי בישראל נושאים את הדיפלומה Ph.D. לעומת זאת באיטליה, למשל, מקובל מאוד התואר "דוטורה". דהיינו תואר שאינו כרוך בקבלת הדיפלומה "דוקטור לפילוסופיה". יש להניח במידה רבה של ודאות שמקבלי תואר זה אינם בעלי מיומנות מקצועית כדוגמת מקבלי התואר "דוקטור לפילוסופיה". בישראל מוכרת התופעה שהמשפטנים בוגרי האוניברסיטאות עולים במובהק ברמתם המקצועית על בוגרי המכללות. הדבר בולט בייחוד באחוזי הסטודנטים שעוברים בכל שנה את בחינות הקבלה ללשכת עורכי הדין. הדברים ידועים לכל מי שמקורב למקצוע.

מתן אפשרות למכללה להעניק תואר שלישי ללא בסיס מחקרי אוניברסיטאי בעל מסורת של עשרות שנות מחקר, יוריד עוד יותר את הרמה המקצועית של מקצוע המשפטים. חלק מעורכי הדין יוכלו להתהדר בתואר שלישי ולהרשים את לקוחותיהם. חלקם אף יוכלו לגבות שכר טרחה גבוה יותר מלקוחות פלבאים. הדבר, ללא ספק, יעשיר את בעלי המניות והמרצים הגבהתנים במרכז הבינתחומי. אך לעומת זאת, לגמרי לא בטוח ש"דוקטורטים של מכללות" יעלו את הרמה המקצועית של מערכת המשפט בישראל.

האם לא חבל על הזמן והכסף? מישהו אולי מוכן להסביר לנו מה הוא הרציונל שעומד מאחורי התעקשותו של שר החינוך (5 יחידות במתמטיקה) להקים ב"בינתחומי" פס ייצור לדוקטורים למשפטים?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. במקום שהמועצה להשכלה גבוהה תחמיר ותחדד דרישותיה האקדמאיות, היא תורמת במו ידיה להתדרדרות ולזילות תוארי האקדמיה הישראלית

  2. ואינני לומד משפטים
    אני חושב שכל התגובות השליליות נגד המרכז הבינתחומי נובעות מהתנשאות של האוניברסיטאות שמתנהגות כגילדה ואינן מעונינות שעוד גוף יתחלק בעוגת התקציב

  3. ניכר שאינך בקי בחומר. הבינתחומי היא מכללה פרטית ואינה מקבלת דבר מ"עוגת התקציב". המימון בא משכר הלימוד של הורי הסטודנטים בבינתחומי. ההוצאות של הבינתחומי הן מינימליות כיוון שכמעט אין שם מעבדות מחקר וכיו"ב שאחזקתן והפעלתן עולות הון תועפות.
    אתה טוען שהאוניברסיטאות מתנשאות – אני מסכים אתך. יש לכך כנראה סיבות טובות שאתה בקיא בהן טוב ממני.

  4. חלק ניכר מהם לא היו מתקבלים לאוניברסיטה טובה ובטח לא היו מסיימים עם ההשקעה האפסית שלהם בלימודים

  5. כמו גם תואר שני בפסיכולוגיה למרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

דילוג לתוכן