תואר בפרטיוּת

מדוע בתי הספר למשפטים צריכים ללמד פרטיות מהי
מנעול וכותרת
צילום: pixabay.com

מעטים מדי הם החוגים האקדמיים אשר מייחסים לפרטיות את החשיבות הנאותה, אך המצב עומד להשתנות. לפני חודשים ספורים אישרה הכנסת את תקנות הגנת הפרטיות (אבטחת מידע) התשע"ז-2017, המפרטות את אופן יישומה של חובת אבטחת המידע המוטלת על כל גורם מנהל. תקנות אלה יוצאות דופן בכך שהן חלות באופן גורף ומחייב על כל פעילות של עיבוד מידע אישי הכפופה לחוק הישראלי בכל מגזרי המשק, ציבוריים ופרטיים כאחד. עתה, עם התקנות החדשות, הכרחי שיותר בעלי מקצועות שונים יכירו את הנושא.

הפרטיות הופכת לנושא חשוב מאוד. רבים מהגולשים ברשת גם נופלים ברשת, והולכת ומתרבה הביקורת המוטחת בפייסבוק, בגוגל ובחברות אחרות החודרות לפרטיות ואוגרות מידע פרטי. לרגישות האישית נוספות עתה תקנות הפרטיות בישראל, לכן צפוי ביקוש אדיר לבעלי התמחות בתחום. החוקים והתקנות מורכבים למדי וכמעט כל ארגון יזדקק לעובד מן השורה שידע לצלוח את המושגים והמונחים, את תנאי הסף וההגבלות.

הרשות לפרטיות כבר עוסקת בהפרות, ובשנתיים האחרונות מפגינה את כוחה כראוי וכנדרש. כל מידע שמועבר אל הרשות נבדק, ואם נמצא שאכן הייתה הפרה – הרשות פועלת עד כדי המלצות להגשת תביעה פלילית. בישראל כמעט אין עיסוק בקנסות מינהליים, אבל עתה כשמשרד העבודה מטיל קנסות על קבלנים בגין תאונות עבודה באתרים, ייתכן שנראה עלייה בקנסות כאלה גם בתחום ההגנה על הפרטיות.

אין ספק שהגנה על פרטיות היא חיונית, אבל קשה להתמודד עם שפע הנתונים ועם אחזקה ראויה. הקשרים בין עובדים, ספקים ולקוחות, התקני מידע – למשל אינטרנט של הדברים, שיטות לאיסוף והצלבת מידע – למשל העברות מידע בין מחזיקי נתונים. גם לגבי העברת מידע צרכני בין מדינות יש לתת את הדעת: איך לטפל בהעברת המידע? לפי איזה חוק של איזו מדינה?

יותר ויותר קשה לעורך דין "רגיל" לעקוב אחרי הטכנולוגיות, אחרי החידושים, אחרי פסקי הדין, ולא כל דין ופסק דין תואמים לבסיס החקיקה. יש תת-נושאים בשפע, ומי יגדיר מה חשוב? הפרות של חוקי הפרטיות נוגעות בכמה תחומים של דיני נזיקין – נזק לסודיות מתבקשת, גרימה במכוון של נזק רגשי, לשון הרע, דיבה והשמצות ורשלנות בשמירה על המידע. ומה בדבר מצלמות במרחב הציבורי או הפרטי? אמצעי מעקב אלקטרוני?

כמעט כל ארגון עובר את סף המינימום לקבלת ייעוץ או לליווי שוטף על ידי עובד מן השורה. בישראל, על פי הערכות ראשונות, יידרשו קרוב ל-1,000 בעלי מקצוע בתחום, ולעיסוק זה אפשר להגיע מתחומי השכלה מגוונים – בעיקר מדעי הרוח ומדעי החברה, אך לעיתים יתאים גם בוגר הנדסה, אם יפנים שלא רק טכנולוגיה עומדת להגנת הפרטיות ושעליו לשלוט גם באתיקה ובתחומים נוספים. כל משרד עורכי דין וכל גורם ממסדי חייב לקבל ייעוץ, או לשכור עובד שזה יהיה עיסוקו. עדיין אין ארגון מרכזי בתחום בישראל, אך זה הזמן להקימו.

אם כן, מדוע לא מלמדים את הנושא? כנראה חוסר רגישות, או אולי שלווה זמנית. כאשר התקשורת תגעש – כאשר יתפרסמו משפטים בגלל המעורבים או בגלל סכומים גבוהים – הפקולטות תתעוררנה ותאמצנה את הנושא, ויתחיל מחקר בנושא. כיום הגנה על הפרטיות זוכה לכל היותר לקורס סמסטריאלי. בעוד שנתיים – יהיה קורס שנתי. בעוד ארבע שנים – התמחות או חוג. כעת התחום אינו מושך ואינו מפתה את הסטודנטים לתארים מתקדמים, אך עם התגברות הדרישה למקצוענים – הפרטיוּת תמצא דרך לפרוץ לאקדמיה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. צריך לסגור מחצית מבתי הספר למשפטים בארץ, לצמצם את מספר הסטודנטים לפחות ב- 50%, להחזיר את הסטאז' לשנתיים, להקפיד לקבל ללימודי משפטים על פי קריטריונים יותר מחמירים, להקפיד בבחינות הלשכה ולהתיר רק מועד ב' בלבד. כך בתוך כמה שנים תעלה יוקרת המקצוע, יסתננו לתוכו אנשים יותר רציניים ולא כמו היום שכל זב חוטם נעשה עורך דין של מכללה. אז גם יתיתר הצורך בלימודי פרטיות.

  2. רשימה מעניינת וחשובה בנושא קריטי (לא פחות) וטעון טיפול.

  3. http ://www.pc.co.il/featured/262420/ אם הציות ל-GDPR מרגיש כמו ניסיון לפגוע במטרה נעה, הסיבה לכך היא שהנתונים האישיים נאספים גם באופן מובנה וגם באופן אינו כזה – וזה מקשה על הזיהוי וההגנה של המידע האישי. ארגונים יוכלו להשתמש במספר טכנולוגיות, כגון הצפנה ופסוידוניזציה, בכדי לשמור על פרטיות הנתונים, אך חשוב להבין היכן המידע נמצא, כיצד הוא מעובד ולאן הוא מועבר, על מנת ליישם אכיפה טכנולוגית, וזאת בכדי לעמוד ביעדי הציות של הארגון לרגולציה.

  4. http ://www.zelimudim.co.il/%D7%94%D7%AA%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%9B%D7%99-%D7%9E%D7%95%D7%96%D7%A8%D7%99%D7%9D גידול קנאביס(היה ביקוש גם בישראל ובוטל), הנדסת םפארקי שעשועים, גלישת גלים, מדעי המוות ועוד…אפילו על ה אפשר לכתוב דוקטואראט – ץעשיית קורסים אקדמיים איזוטריים. כפרנסה חדשה לראקדמיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אלוהים אינו שוטר

עבריינים בחסות הדת – כיצד ניתן להסביר את הסתירה

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?