עזה – הכול כלול

תיירות כגשר לשלום ולשדרוג כלכלי – עזה ביום שאחרי
תמונה של יהודה
יהודה זפרני

במאמר קצר זה אבקש להציג חשיבה מחוץ לקופסה בסוגיית "עזה ביום שאחרי", כמובן לאחר מיגור שלטון חמאס וסיום המלחמה. אני מציע לגבש תוכנית על בסיס רעיון של "עזה – הכול כלול", תוכנית שתהיהwin-win  לישראל, לתושבי עזה ולעולם כולו.

למה כוונתי ב"עזה – הכול כלול"? אסביר את דבריי באמצעות שתי דוגמאות דומות מהאזור שלנו שיכולות ללמד אותנו שהכול אפשרי. הדוגמה הראשונה היא קפריסין – מדינת אי שחיים בה כ-1.2 מיליון תושבים. לקפריסין יש היסטוריה עתיקת יומין והיא ידעה מלחמות וניסיונות הפיכה והשתלטות של טורקיה לפני כ-40 שנה. העם הקפריסאי הצליח להפוך את האי הקטן לאי תיירות גדול המציע מאות בתי מלון ודירות נופש. כ-4 מיליון תיירים מגיעים לקפריסין בשנה, כלומר ביחס של כ-4 תיירים על כל תושב. רק לשם השוואה, בשנת 2019, שהייתה בישראל שנת השיא בתיירות נכנסת, הגיעו ארצה כ-4.5 מיליון תיירים שזה ביחס לאוכלוסייה כחצי תייר על כל תושב. בשנת 2023 הרוויחה קפריסין כ-3 מיליארד יורו מענף התיירות. קפריסין הפכה ממדינה נחשלת למדינה קטנה וחזקה כלכלית.

הדוגמה השנייה, אנטליה – עיר נופש בטורקיה שכולנו נחשפנו אליה בשנות ה-90. באזור אנטליה מתגוררים כ-2.6 מיליון תושבים. יש בה מעל אלף מלונות בדירוגים שונים, מועדוני "הכול כלול" ובתי דירות. לאנטליה נכנסו בשנת 2023, שהייתה שנת השיא בתיירות, כ-16 מיליון תיירים. לאנטליה לא מגיעים בגלל ההיסטוריה שלה (הוקמה ב-159 לפנה"ס) אלא בעיקר  בגלל החופים, השמש, והמלונות האטרקטיביים שמציעים אוכל נפלא ותעסוקה לילדים – נופש משפחתי מושלם, וכן גם בשל העלויות הנמוכות יחסית לאתרי נופש דומים בעולם.

ומה שיושם בקפריסין ובאנטליה אפשר ליישם גם בעזה. עזה יכולה להפוך לפנינה תיירותית שתעניק לתושביה חוסן וחוזק כלכלי, ובעיקר תביא שקט וביטחון לדורות רבים. לעזה יש חופים נהדרים, ושטח גדול שאפשר לבנות בו מאות בתי מלון מיוחדים שחלקם יהיו במתכונת "הכול כלול", חלקם יהיו מבוססים על קונספט ייחודי וחלקם בתי דירות למגוון התיירים שיגיעו. אציין גם שיש בה כוח עבודה זול כמו בטורקיה.

ראוי להקים בעזה שדה תעופה, שיהיה בשליטה מוחלטת של ישראל, שאליו יגיעו תיירים מכל העולם לנפוש וליהנות; וכן נמל ימי, גם הוא בשליטה מוחלטת של ישראל, שדרכו ייכנסו סחורות אבל גם יעגנו בו אוניות קרוז גדולות לנופש. נוסף על כך תוקם משטרת תיירות שתטפל בביטחון התיירים. צפי אפשרי של תיירות נכנסת הוא מעל 5 מיליון תיירים בשנה, וההכנסות מתיירות יכולות להגיע למיליארדי דולרים בשנה.

כל זה תלוי כמובן ברצון של התושבים (בעזה חיים כ-2 מיליון איש) ללמוד את מקצוע התיירות, לנטוש לאלתר את תפיסות העולם שדוגלות בהשמדתה של ישראל ולשאוף לשלום ולחיים טובים. התיירות בהחלט יכולה להוות גשר לשלום, לשדרוג כלכלי ולאיכות חיים.

הגיע הזמן לחשוב מחוץ לקופסה ובעיקר לקדם רעיונות שהוכחו כהצלחה במקומות אחרים בעולם. התוכנית "עזה – הכול כלול" טובה לעם ולמדינת ישראל, טובה לעזתים, וטובה לעולם כולו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

17 תגובות

 1. מה שכעת נראה חלום בהקיץ, בעוד עשור יכול להיות מובן מאליו.

 2. פרק חשוב בביוגרפיה של הנשיא שמעון פרס מוקדש לחזון " עזה- סינגפור של המזרח התיכון" הוא התרוצץ בכול העולם להפיץ את משנתו ואיתור משקיעים והיו רבים כאלה- אבל על דבר אחד לא הצליח להתגבר- על ההתנגדות של החמאס לכול מהלך כזה המובל ביוזמה ישראלית, שמא יחשב כהכרה בזכות קיומה של מדינת היהודים במזרח התיכון. אגב – זה גם מסביר את הכישלון של פרס לממש את חזון תעלת המים מים סוף לים המלח בשתפ עם המלך הירדני. הפלסטינים כמו הנשיא המצרי סאדאת מאמינים שפלסטין צריכה להשיג את עצמאותה רק בכוח "ההתנגדות" כלומר בדם החרב, ולא במשא ומתן הנחשב עלבון וכניעה. זנ הסיבה שהם פסלו כול הצעה שהוצגה להם עד כה שאין בה את סיסמת הקרב האולטימטיבית "מהנהר ועד לים"
  זו הבעיה של כול בעלי הכוונות הטובות המתקשים לקבל את העובדה שהפלסטינים המוסלמים חושבים אחרת, בעלי סדרי עדיפות אחרת, אידאלוגיה של מוות ולא של חיים משותפים- ואנחנו ממש לא האשמים לכך , זה הם- לא אנחנו . סליחה שהערתי אתכם מהחלום- אם 7 אוקטובר לא הצליח…

  1. ראשית , אתה בהחלט צודר שניסו בעבר..
   שנית, אחרי המלחמה הזאת , אני מקוה שהם יבינו שאין יותר טילים מעזה וכדאי להם לתת תקוה לילדים שלהם ולהם וזאת אחת הדרכים לבנות את עזה הכל כלול/ סינגפור של המזרח התיכון…
   שלישית-הלוואי בשבילם ובשביל כולם…
   אמן

  1. חלום, אולי,
   חסר ביסוס-לא !!!
   הבאתי דוגמאות שעשו את השינוי וזה הצליח,
   נכון שתלוי בהם יותר מבנו..
   הלוואי, בעזרת השם והתושבים..

  1. אני מעדיף שיבנו מלונות למעלה ולא מנהרות למטה.
   אמן

 3. ומה עם הכל כלול בדמשק?
  נראה לי פוטנציאל תיירותי גדול יותר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן