נבחרת הדירקטורים 2017 – ייצוג לכלל האוכלוסייה

המלצות ועדת רפואה לרשות החברות הממשלתיות
פרופסור יהודה אדלר

לפני כשבועיים העבירה ועדת רפואה שבחנה שילוב אוכלוסיות נוספות כדירקטורים בחברות ממשלתיות, את המלצותיה לרשות החברות הממשלתית. ההמלצות כללו: 1. שילוב של יוצאי אתיופיה בדירקטוריונים בהתאם למשקלם באוכלוסייה (1.65%) ושילוב של אנשים עם מוגבלויות (בשיעור של 3%); 2. אחת לשנה תפרסם רשות החברות את מספר הדירקטורים מקרב אנשים עם מוגבלויות ויוצאי אתיופיה בנוסף לאוכלוסיות אחרות כמו ערביי ישראל; 3. איתור מוקדם של מועמדים פוטנציאליים רלוונטיים לתפקידי דירקטורים ובמידת הצורך הכשרתם במסגרת תכניות הכשרה ומנהיגות לתפקיד. 4. בחינת הגיל הממוצע של הדירקטורים בחברות ממשלתיות שעומד כיום על-55. הוצע להפחית את שנות הניסיון הנדרשות כתנאי סף, ולבחון מחדש את משקלו של התנאי לניסיון בכהונה קודמת כדירקטור, תנאי שמשקלו משמעותי בבחירת המועמדים.

מטרת ההמלצות להצעיר את גילם של המועמדים ולאפשר גישה קפדנית פחות מבעבר לתפקיד, בהנחה שהדירקטורים הצעירים יגלו אחריות תוך כדי מילוי תפקידם. הוועדה מבקשת לעגן את המלצותיה בהחלטות ממשלה, דבר שיקל על ביצוען בעתיד כפי שהדבר נעשה בעבר ביחס לנשים ולמיעוטים.

נבחרת הדירקטורים לשנת 2015 של רשות החברות כללה 50% נשים ו-10% ערבים ישראלים. אין בנבחרת דירקטורים חרדיים וגם בדו"ח ועדת הרפואה לא הוגשו החלטה או המלצה בנושא מינוי חרדים אף שרבים מהם ניחנים בניסיון עסקי או ניהולי לרבות הכשרה אקדמית מתאימה. לא מובן מדוע ועדת הרפואה לא המליצה לאתר דירקטורים חרדיים באופן מיוחד. מעבר למהלך הרצוי של קידום נשים, דבר שטבעי למשק ולכישורי הנשים כפי שאנו רואים בחיינו הכלכליים, נבחרת הדירקטורים לא מיצתה את הפוטנציאל בקרב אזרחי ישראל הערבים שחלקם באוכלוסייה עומד על 20%, מחצית מהמינויים הפוטנציאליים כדירקטורים.

המלצות ועדת הרפואה הם נדבך נוסף בייצוג כלל האוכלוסייה בחברות הממשלתיות השייכות בפועל לציבור. להוציא את ייצוג החרדים (11%) שעדיין לוקה בחסר, המלצות הוועדה התקבלו במאור פנים ברשות החברות שסייעה מקצועית לעבודת הוועדה. ההמלצות תלויות כידוע גם ברצונם ובהסכמתם של השרים הממונים שבתחום משרדיהם פועלות החברות הממשלתיות.

עניין נוסף שיש לדון בו הוא מנהגם של השרים להפעיל לחצים למען מינוי מקורבים פוליטיים לתפקידי דירקטורים בחברות ממשלתיות, אף שלעתים מינויים אלו אינם מתאימים מבחינת תנאי הקבלה והניסיון הניהולי עסקי והם נגועים בזיקה פוליטית. בדוגמה לכך נתקלנו לאחרונה כששר הביטחון אביגדור ליברמן, מינה שלושה מחברי מפלגתו, שרים לשעבר, לחברות ממשלתיות. במקרה של עוזי לנדאו דירקטוריון רפאל התנגד למינוי. גם בנמלי חיפה ואשדוד מנסים שרים בליכוד למנות מקורבים פוליטיים במקום דירקטורים שמתאימים מקצועית. העדפת המקורבים באה במקרים רבים על פני העדפת יוצאי אתיופיה, ערביי ישראל, אנשים עם מוגבלויות וגם חרדים.

לסיכום, המלצת ועדת רפואה, שלפיה מינוי דירקטורים ספציפיים תעבור החלטת ממשלה היא המלצה נבונה שכן היא תקשה על השרים להתנהג כרצונם. נותר לקוות שבשנת 2017 נבחרת הדירקטורים תכלול אנשים עם מוגבלויות ויוצאי אתיופיה באופן מסודר כמומלץ. עד להחלטת הממשלה אפשר גם לקבל החלטות באשר לייצוג חרדים ולהגדלת מספר הדירקטורים הצעירים. מתן ייצוג לכלל אזרחי ישראל כדירקטורים היא חובה אזרחית בחברה בריאה ומתוקנת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

20 תגובות

 1. צריך לקדם חרדים וערבים לתפקידי דירקטורים במטרה לשתפם בניהול נכסי המדינה שהיא מדינתם ועליהם להיות שותפים ומעורבים בחיי המדינה.

 2. לשתף גם מוגבלים בדירקטוריונים לפי חקיקה שנקבעה בממשלה ואינה מתבצעת.

 3. ייצוג לכלל הציבור ברכוש ששייך בעצם לציבור הוא דבר רצוי שצריך לעודדו.

 4. בקרב החרדים ישנם מספיק אנשים מוכשרים שמבינים בכלכלה ועוסקים בה בהצלחה רבה. אם רוצים לערבם בקהילה יש לעודדם להציג מועמדות לדירקטורים. אותו דבר בדיוק חל גם על ערביי ישראל.

 5. דירקטור לא צריך להגיע לגיל 55 כדי להשיג את התפקיד. להטיל מגבלות מיותרות משמעותו להדיר אוכלוסיות שלמות מהעשיה הציבורית ממשלתית וזה מהלך מיותר ואפילו מסוכן.

 6. המלצות וועדת רפואה יזרקו לפח תוך זמן לא ארוך בגלל שהשרים רוצים למנות פעילים ומקורבים פוליטיים לתפקידים נחשקים אלה כדי לתגמלם. כל כמה שנים קמה וועדה וממליצה ובסוף הכל נשאר כפי שהיה כמעט ללא שינוי.

 7. הפוליטיקאים רוצים שרק המקורבים יכהנו כדירקטורים וזאת כדי שיקבלו תגמול אבל לא ייקחו אחריות. ככה זה לא יעבוד.

 8. או שאנשי שלומם של המנהלים מכירים. כאלה שיעשו מה שהמנהלים רוצים.

  1. משום מה שכחת שלדירקטוריון של חברה צריכים לבחור חברים מומחים בתחום שבו עוסקת החברה. אולי לוועדת הסטאז'רים שלך נבחר נציגים על הבסיס שאתה מציע עבור החברות הממשלתיות? אם נקבל את הצעתך נפתח פתח לנסיגה כלכלית תפקודית של החברות הללו וגורלן יהיה כמו של כל החברות במשטרים הסוציאליסטים, כולל אצלנו.
   לדירקטוריונים של חברות ממשלתיות יש לבחור אך ורק נציגים על בסיס מקצועי. לא חביבי פוליטיקאים ולא נציגי סקטורים חברתיים או מגזריים או אתניים.
   ראו הוזהרתם.
   תפסיקו עם השטויות הפופוליסטיות.

   1. חשוב מאד שתדע ושתבין שאתה טועה. רוב חברי הדירקטריונים לא חייהים לעמוד בהגדרה שהצגת. יותר מזה בפועל תסתכל מה קורה בפועל. איזה ניביון בתחומים הספציפיים יש לכמה מקורבי שטייניץ שמונו לדירקטורים או ליושבי ראש דירקטוריונים בחברות מהיותר איסטרטגיות בארץ. אפילו חלקם משתמשים ביודעין בתארים אקדמאים לא מוכרים שהם ממשיכים לנפנף בהם למרות שהנודא נחשף לעומקו כבר כמה פעמים בעיתונים הכלכליים. וזאת רק דוגמא מקרית מתוך אין ספור דוגמאות שיכולות למלא הרבה ספרים עבים.

    1. עניתי לך כיוון שביקשתי למנוע ממך ומקוראים אחרים להתרשם ממאמר דילטנטי שנכתב, כנראה, מבלי להבין את מהות הדברים.
     מובן שתגובתי צריכה להגיע גם לכותב עצמו.
     לגבי תגובתך לדברי – נדמה לי שאתה סותר את עצמך. אתה כותב שאני טועה ומיד בהמשך תומך במה שכתבתי.
     אני מציע שתקרא מה כותב סבר פלוצקר בידיעות אחרונות של אתמול: "הדירקטוריונים מלאים באנשים שאינם מבינים בענף שבו פועל התאגיד שלהם"
     צודק פלוצקר. זו רעה חולה של החברות הממשלתיות בישראל.
     לכן כתבתי שיש למנות דירקטורים לפי רמת המומחיות שלהם ולא לפי גיל, מין, עדה, מקום מגורים, או שייכות פוליטית או משפחתית.
     זו תזה מנוגדת למה שכתב פרופסור אדלר, שבוודאי הוא רופא דגול אך מבין קטן כנראה בעקרונות ממשל תאגידי.

     1. תשובה אופיינית למפאי"ניק ותיק ונטול הבנה בסיסית בחיים עצמם. ברכוש ממשלתי ,ששייך לכלל הציבור, ראוי למנות אנשים מוכשרים ובעלי ידע מכלל הציבור ולא רק מנאמני מפא"י…אין דירקטורים יוצאי אתיופיה מתאימים? אין חרדים שעשו מליוני דולרים בעסקים? אין דרוזים או ערביי ישראל שצברו ניסיון עסקי וידע מעשי? יש בינהם עו"ד ורו"ח רבים והם מתאימים לכהן כדירקטורים בחלק מהחברות. בדיוק כמוך מר דגני היקר ואולי אף יותר ממך. תן כבוד לכל פלגי עם ישראל כי נולדנו שווים גם במפא"י…

      1. קרא שוב את תגובתי שלעיל. איפה כתבתי על נאמני מפא"י. נהפוך הוא. כתבתי שאין למנות דירקטורים לפי שייכות מפלגתית. רק לפי כישורים והתאמה. זה כולל דרוזים, ערבים, או אתיופים או נשים וכיוצא באלו.
       אז על מה אתה מלין?
       אתה בטוח שהבנת מה כתבתי?
       ואם הזכרת את מפא"י – מפלגה זו בנתה מדינה שכיום נותנת את פריה. יש לחברה של היום הרבה מה לקלקל.

 9. בין ותיקים ומנוסים מאוד לבין צעירים מוכשרים שיביאו חשיבה חדשה וימנעו התאבנות

 10. אבל צריך להזהר לא לעהור קווים אדומים. אחרת נצטרך לתת יצוג הולם לחסרי התבונה ויש אומרים שהם הרוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

דילוג לתוכן